Cuma, 24 Kasım 2017 10:54

Opec Fırsat Uzatımına Katılmayın

Opec Fırsat Uzatımına Katılmayın zebhukuk

Bir yıl önce bu hafta, pazarlar ABD başkanı Donald Trump'in sürpriz seçiminden mahsur kaldı ve OPEC'in Kasım toplantısını bir petrol fiyat rallisinin son umudu olarak sabırsızlıkla bekledi. Bu yıl bütün gözler Ortadoğu'da, Suudi Arabistan'da siyasi arındırma ve krallık ile İran arasındaki gerginliklerin artması üzerinde. Bu arada OPEC, Viyana'daki 30 Kasım toplantısına tekrar hazırlanıyor ve burada, petrol üretimi kesme sözleşmesinin bir başka uzantısını duyuracağını umuyoruz.                              

Bloomberg Gadfly'ın Liam Denning'in OPEC'in kesintilere bir yıl geçirdiği son açıklaması, mevcut durumun önemli bir istisna dışında geçen yılın bu dönemine benzediğini gösteriyor. Denning, geçtiğimiz yıl yatırımcıların ve tüccarların, OPEC'in üretimi kontrol ederek fiyatları değiştirme imkânından oldukça kuşkulu olduğunu belirtti. Cheating, bu şüpheciliğin leitmotifiydi.                          

Bu yıl, beklentilerin ham petrol üzerindeki net uzun bahislerin ilk anlaşmanın ilan edilmesinden hemen sonra olduğundan daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Kasım 2016 ile Kasım 2017 arasındaki 12 ayda, sadece şüphe veya öneri olarak görülen birkaç şey açıkça ortaya çıktı. OPEC artık petrol piyasalarının sahibi değil.

Brent, yalnızca OPEC'in üretim kesintileri çabalarının bir sonucu olarak asla 60 $ 'luk bir varile geri dönmeyecekti. Bu sonuç kartel için acı verebilir, ancak bunu destekleyecek çok sayıda kanıt var.  OPEC yetkililerinin son aylarda çok sayıda 'uygunluk büyük' ​​sözlerine rağmen üretim azaldı, talep arttı, kimse hile yapmıyor ve küresel stoklar düşüyor Suudi Arabistan'ın Riyad'taki tasfiyesini ve fiyatların gerçekten geri çekilmesi için savaş tehdidini aldı. Şu an iki yıl önce görülen seviyelerde.

Elektrikli Otomobiller Göründüğü Şekilde Temiz mi? Bu fiyat atlaması artık bazı analistleri endişelendirmeye başlamıştır. Brent fiyatının artmasıyla OPEC üyelerinin üretim kotalarını aldatmaya yönelik cazibesi o kadar basit ki dahası, Ortadoğu'daki gerginliklerin petrol fiyatlarına etkisinin fiyat uzatması için anlaşma uzatması olmadan yeterli olacağı konusunda kartelin karar vereceğine şüphe yok. Ne de olsa, Suudi Arabistan ve İran arasındaki çatışma, iki başkanın birlikte üretildiği yaklaşık 14 milyon bpd ham petrolü tehdit ediyor. OPEC'in toplam üretiminin yüzde 40'ı bu.

Kasım OPEC toplantısının bir diğer muhtemel sonucu, herkesin beklediği kararın ertelenmesi. Bu ayın başlarında, Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, en son piyasa verilerinin petrolün esasları hakkında ne söylediğine bağlı olarak, kararın daha sonra açıklanabileceğini ima etti. Bu gecikme fiyatlara zarar verecek, ancak bir uzatmanın sonunda onaylanacağı ezici iyimserlik ışığında, etkinin kalıcı olması muhtemel değil. Sonuç olarak, OPEC'in sadece üretim kesimi anlaşmasını sona erdirmeyi göze alamadığı için bir uzantı en olası sonuçtur. Ancak artan bölgesel gerginlik ve büyük bir askeri tırmanma ihtimali nedeniyle hiçbir şey göz ardı edilmemelidir.