Salı, 05 Aralık 2017 15:17

Rusya, 2018 Yılı için Petrol Fiyatlarının Öngörülerini Artıracak

Rusya, 2018 Yılı için Petrol Fiyatlarının Öngörülerini Artıracak zebhukuk

Rusya Ekonomi Bakanlığı OPEC / OPEC dışı üretim kısma anlaşması uzantısının uzantısını takiben, 2018 yılı için ülkenin Urals petrol karışımının fiyatı için verdiği tahmini artıracağını dün Viyana'da açıkladı. Ekonomi Bakanı Maxim Oreshkin, bakanlığın birlikte çalışacağı yeni fiyat seviyesinin 50 doların üzerine çıkacağını söyledi. Daha önce, varil başına 43.80 ABD Doları idi.

Oreshkin geçtiğimiz günlerde, petrol şirketlerinin yeni yatırımlar yapmasını cesareti kırdığı için, Rusya'nın ekonomisi için üretim kesintisi anlaşmasının zararlı olduğu konusunda uyarıda bulundu. OPEC ve geçen yıl Viyana Kulübü'nden ortakları, dün küresel arz sıkışmasını gidermek ve fiyatları iyileştirmek için ham petrol üretimini 1.8 milyon bpd azaltmayı ve gelecek yılın sonuna kadar kesintileri uzatmayı kabul etti en son anlaşma Haziran 2018 için planlandı. Bazı son dakika görüşleri Rusya'nın dokuz aylık bir uzantıya katılmak konusunda isteksiz olabileceği ve fiyatların önemli ölçüde değişmediğinden endişe etmesine rağmen, karar bekleniyordu. Aslında, Rusya'nın istediği şeyi elde etti.

Gözlemcilere göre, bu durum psikolojik bir etkiyi hedef aldı. Mart ayında 2018'de yapılan ilk uzatmanın bu yıl başında kabul edildiği 12 aylık uzatma, dokuz aylık bir uzatmadan daha uzun sürüyor.

OPEC, Petrol Üretim Anlaşmasının 9 Ay Uzatılmasına Katılıyor Ancak Viyana Club paketinin liderleri arasında zaten görüş farklılıkları var. Rusya'nın Alexander Novak şu ana kadar cevaplamış olabilecek en büyük sorunun, küresel arz dengesi yeniden sağlandığında anlaşmanın nasıl çözüleceği oldu. Her koşulda, bu sürecin sonsuza kadar sürmeyeceği ve bir süre sonra hepsinin sona ereceği açıktır.Bunun için kendimizi hazırlamamız gerekiyor dedi.

Bununla birlikte, Suudi Arabistan'ın Halid el-Falih, gevşetici söz konusu olduğunda kaygısız görünüyor. Bloomberg tarafından aktarılan sözlerinde, Çıkış stratejisini tasarlamak çok erken dedi. Bahsettiğim gibi, çizmek için 150 milyon varil stok var.