Perşembe, 07 Aralık 2017 10:50

Suudis, Asya'ya Yapılan Ham Petrol Fiyatlarını Artırdı

Suudis, Asya'ya Yapılan Ham Petrol Fiyatlarını Artırdı zebhukuk

Daha güçlü bir Dubai göstergesi ve Asya'daki güçlü talep nedeniyle Suudi Arabistan, genel olarak trader'ların beklentileri doğrultusunda Ocak ayında tüm ham kalitelerinin resmi satış fiyatlarını (OSP) Asya'ya yükseltti.

Reuters'in verilerine göre, Dubai / Umman'a verilen Arap Lirası priminin 1.65 doları, Eylül 2014'ten bu yana üç yıldan daha uzun sürmektedir.

Reuters 'in kaynağına göre, Suudiler önümüzdeki ay OSP'yi gelecek ay için Asya'ya gidecek tüm ham maddeler için yükseltti.

Reuters tarafından yapılan bir ankette, trader'ların Suudi Arabistan'ın OSP'yi Asya için tüm notları için kaldırmasını beklediği hafif bir notla geçen hafta daha yüksek fiyat artışları ve daha ağır notlar için daha küçük artışlar gösterdi. Arap Ekstra Işık OSP'sinin Dubai / Umman'a göre 0.50-0.60 dolarla 2.95- $ 3.05 prim oranında artırılması bekleniyordu.Bugün bildirilen Arap Işık fiyatlaması ankete katılanların beklentilerinin üstünde idi.

Arap Orta ve Arap Ağır, OSP'de daha küçük artışlar bekleniyor ve dört araştırmacıdan biri Arap Ağır için fiyat indirimi bekliyor.

Platts'ın araştırmasında beklentiler benzerdi tüccarlar Kasım ayında Kuzeydoğu Asya'daki güçlü talebin ve OPEC'in kesintilerinin sürmesi nedeniyle Dubai petrol piyasasındaki yapısal güçlenmenin hafif kalitede artış bekliyorlardı. Bununla birlikte, bazı tüccarlar Orta Doğu'daki bazı orta ve ağır sınıflar için OSP farklılıklarının zayıf yakıt yağ marjları ve diğer bölgelerdeki benzer sınıflardan gelen fiyatlandırma rekabeti yüzünden yükselmeyeceğini düşünüyorlardı.