Cuma, 15 Aralık 2017 10:13

Katı Çin Talebine Petrol Fiyatları Yükseldi

Katı Çin Talebine Petrol Fiyatları Yükseldi zebhukuk

Çin verilerine göre, petrol fiyatları Cuma günü Çin'in ham petrolü ithalatının Kasım ayında kaydedilen en yüksek ikinci seviyeye çıktığını ve ABD dışındaki tarım dışı bordron istihdamının geçen ay artmasıyla birlikte yükseldi.Cuma günü WTI Ham Petrol% 0.64 artışla 57.05 $ ve Brent Ham petrol% 0.98 artışla 62.81 $ değer kazandı.Çin'in Gümrük İdaresi Genel Sekreteri tarafından yayınlanan verilere göre, Çin ham petrolü ithalatı geçen aya göre 9.01 milyon bordron yükseldi  kayıttaki en yüksek ikinci sırada.Commerzbank, Suudi Arabistan'ın ham petrol sevkiyatlarındaki keskin düşüş, Çin'in ithalat istatistiklerine yansımadı bu da Rusya, Irak veya ABD gibi diğer tedarikçilerin ihlal edildiği anlamına geliyor dedi. 

ABD'de toplam tarım dışı bordro istihdamı Kasım ayında 228.000 arttı ve ABD İşgücü İstatistik Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, profesyonel ve ticari hizmetler, imalat ve sağlık sektörlerinde istihdamın artmaya devam ettiğini söyledi.

Bu hafta, petrol fiyatları iniş çıkışlar karışık bir sıraya oturdu ve Çarşamba günü, Enerji Bilgi İdaresi Başkanlığı (EIA), 1 Aralık haftasında ham petrol stoklarında 5,6 milyon varil çeyreklik bildirdi ancak kısa bir süre sonra düştü. 6,8 milyon varile benzin stokları inşa ediyor. Analistler yakıtın daha küçük bir kısmını beklediklerini belirttiler.

OPEC'in petrol endüstrisi yetkilileri ve analistleri hakkındaki S & P Global Platts araştırmasına göre, küresel arz tarafında, OPEC'in Kasım ayındaki üretimi, ekim ayına göre 220,000 bpd, altı ayda en düşük seviyesine düşerek 32,35 milyon bpd'ye düştü ve petrol üretiminde düşüşler oldu.

Baker Hughes tarafından Cuma gününe dek yapılan arma verileri, muhtemelen bu hafta petrol fiyatlarının hangi yönde bitirileceğine işaret edecek.