Cuma, 22 Aralık 2017 09:32

Çin Doğal Gaz Tüketimi Yumuşatıyor

Çin Doğal Gaz Tüketimi Yumuşatıyor zebhukuk

Çin doğal gaz tüketimi , 2017 yılının ilk on bir ayına kıyasla yüzde 19 arttırdı.

Çin, ABD ve Rusya'nın arkasında dünyanın üçüncü en büyük doğal gaz tüketim kaynağı ve önümüzdeki yıllarda en büyük talebi artıracağını ve 2040 yılına kadar ikinci sıraya çıkmasını bekliyor.

Ülkenin sanayi ve konut sektörleri kömürden uzaklaştıkça doğalgaz talebi çatıda dolaşıyor ve yerli Çinli LNG fiyatları son haftalarda altı yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Bu sıkılaştırma esaslarını vurgulayan bir veri noktası, CNOOC'un tedarik boşluklarını doldurmak için LNG'yi binlerce kilometre uzakta Çin'in kuzey bölgelerine nakletmesi için 100 kamyon konvoyunu kiraladı.

Yakın zamandaki bu yaygın yükselişe dayanarak, Çin şimdi LNG'nin dünyadaki ikinci en büyük ithalatçısıdır. Spike talep Kuzeydoğu Asya spot LNG fiyatlarını 10 $ / MMBtu seviyesinin üzerine çıkardı.

Geçen yıl, Çin doğal gaz ihtiyacının yüzde 64'ünü yerli üretime bağladı. Tahminler, yerli doğalgaz üretiminin 2040 yılına kadar üç kat artacağını öngörmesine karşın dünyanın en büyük şeyl gaz rezervleri sayesinde , boru hattı akışları ve LNG ithalatı ile ihtiyaçlarının yaklaşık üçte birinin karşılanması ve devam etmesi bekleniyor.

Talebin artmaya devam etmesi nedeniyle, Çinli LNG ithalatı, bu yılın her ayında bir önceki yılın seviyesine göre ClipperData'nın altını çizdi. 2017'de talep neredeyse yüzde 20 artarken, LNG ithalatı yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. LNG ithalatı kasım ayında 4.5 milyon mt seviyesinde kaydedildi.

Avustralya, Çin LNG ithalatının önde gelen kaynağıdır ve bu miktar, bu seneki makbuzların neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Katar, dünyanın önde gelen LNG ihracatçısı  ikinci sırada, teslimatların yüzde 20'sini oluşturuyor. Malezya, Endonezya ve Papua Yeni Gine, 2017'deki tüm ithalatın yüzde 90'ının ilk beşinde yerini aldı.

Belki de Çin doğalgazının temelleri ile ilgili en korkunç şey, yakıtın sadece Çin'in elektrik üretim kapasitesinin yüzde dördüşünü oluşturmasıdır. Gelecek yirmi yılda patlamaya yönelik talebin artması beklense de, doğal gaz kapasitesinin 2040 yılına kadar üretim karışımının yüzde yedi olması bekleniyor.