Çarşamba, 03 Ocak 2018 10:04

Libya'nın Boru Hattı Ocak ayında tekrar faaliyete geçecek

Libya'nın Boru Hattı Libya'nın Boru Hattı zebhukuk

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Salı günü havaya uçurulan Libya ham petrol boru hattının onarılması yaklaşık bir hafta sürecek olduğunu söyledi.

NOC, Salı günü, Libya'nın doğusundaki Es Sider petrol boru hattındaki Zaggüt'teki patlamanın gerçekleştiğini doğruladı. Boru hattı, ham petrolü Libya'nın en büyük petrol ihracat terminali Es Sider'e nakletti. Libya devlet petrol şirketi Salı günü yaptığı açıklamada, boru hattı işletmecisi Waha Oil Company'nin üretimi hemen başka bir boru hattına yönlendirmesine karşın, NOC, 70.000 ila 100.000 bpd üretim kaybı bekliyor.

Yine  çarşamba günü, NOC'nin başkanı Mustafa Şelale, verdiği demeçte onarımın  yaklaşık bir hafta süreceği tahmin ediliyor.Bu, pazarlama programında önemli bir etkiye sahip olmayacak, sadece küçük bir değişiklik olacak diye belirtiyor.

Ticaret kaynakları Platts'a Çarşamba günü Es Sider'deki ham petrol yükleri her zamanki gibi yüklüyorlardı. Limanda çok miktarda petrol var ve acil gecikmeler pek mümkün değil, Akdenizli bir ham petrol tüccarı Platts, Üretim azaltıyor, ancak Ocak yüklemelerini nasıl etkileyeceği konusunda henüz bir şey duymadık dedi. 

İlgili: Çin Gemileri Yasadışı Olarak Kuzey Kore'ye Petrol Sattılar

Bu arada, Libya'nın toplam ham petrol üretimi, 18 Aralık itibarıyla 1.08 milyon b / d'den düşüşle Çarşamba günü 950.000 b/d düştü ve konuyla doğrudan ilgili bir kişi Bloomberg'e verdiği demeçte bulundu.

Libya, 2018 yılı petrol üretimini OPEC'in üretim indirimi anlaşmasına yaptığı katkının bir parçası olarak 2017 seviyelerinde tutmaya karar vermiş olsa da, ülke, bu yaz başına ulaştığı seviyeyi 1 milyon bpd'nin üzerine çıkarmaya çalışıyor.                                                                                                                           Bu sonbaharda, Libya'nın en büyük petrol sahası Sharara'daki birkaç kesinti, birkaç gün ila iki hafta arasında değişen periyotlar için petrol piyasasında 230.000 bpd'yi aştı.