Perşembe, 04 Ocak 2018 16:38

2018 Petrol Boğalarının Yılı

2018 Petrol Boğalarının Yılı 2018 Petrol Boğalarının Yılı zebhukuk

Petrol, Forties boru hattının hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasına ve Libya'daki boru hattının Brent ve WTI'yi 2017 yılının son günlerinde artırdığı bir boru hattının onarılmasına rağmen, bu yıl daha fazla fiyat artışı ile başladı. Genellikle, bu mücbir sebep olayları hızlı fiyatları yukarıya ve aşağıya doğru itmek için, ancak bu sefer yalnızca basınız somutlaştı.Petrol piyasasındaki duyarlılık, uzun zamandan beri olduğundan daha fazla boğa arz ediyor. Ancak bu iyimserlik ne kadar sürer?

Bloomberg'in Alex Longley, geçtiğimiz hafta petrol bu yıl izlemek için beş faktör listelendi OPEC kesintileri, jeopolitik riskler, petrol üzerinde uzun pozisyonların rekor sayıda ve tabii ki, ABD şeyl.

Şimdilik, bazı OPEC üyelerinin kotaları üzerinde dolandırıcılık yapabileceği ya da Venezuela'nın petrol üretimini artırabileceği endişesi üzerinde iyimserliğin şansı neredeyse yok.

Jeopolitikte Orta Doğu'dan gelen en son şu iyimserliği güçlendirecek İran'daki binlerce kişi, ekonomik sıkıntılara ve hükümet politikalarına karşı protesto için sokaklara taşıyor.Protestocular, Başkan Rouhani'nin sakin çağrılarından ve protestolarda sıkışıklığın hafifletilmesinden yana uyarıları göz ardı ettiklerinden dolayı, bir düzineden fazla insan öldürüldü ve durum riskli kaldı.

İlgili: Yüksek Petrol Fiyatları Çin'in Ham Petrol Stoklarını Yavaşlatıyor

Analistler, Venezuela ve Suudi Arabistan'ı bu yıl petrol pazarında dalgalanabilecek diğer sıcak noktalar olarak görüyor. Ekonomik krizin derinleşmesi ve halkın rahatsızlığının artmasıyla Venezuela'yla durum oldukça açık. Suudi Arabistan kısa listede. Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın reform takibi, yakıt fiyatlarının bu yıl sadece yüzde 80 oranında artmasını sağlayacak. Buna yeni vergiler eklendiğinde, krallıkta da protesto gösterileri için geniş bir zemin var.

Bununla birlikte, hem Brent hem de WTI üzerinde rekor yüksek uzun bahisler, karışık bir nimettir. Bir yandan, fiyatların daha da yükselmesine yol açabilecek aşırı iyimserliğin açık bir göstergesi.           

Tabii ki bunun gerçekleşmeyeceğinden emin değiliz çünkü DNB Bank'ın petrol analisti Torbjorn Kjus Bloomberg'e oyuncuların türünü bilmiyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca mal varlıklarında büyük bir paya sahip olmak istiyorlarsa, o zaman bu pozisyonları satmayacaklarını söyledi.