Pazartesi, 15 Ocak 2018 13:47

Rusya Opec Anlaşmasından Olası Çıkışı Görüştü

Rusya Opec Anlaşmasından Olası Çıkışı Görüştü zebhukuk

Ülkenin Enerji Bakanı Aleksander Novak'a göre, Rusya OPEC çıktı azaltma anlaşmasından çıkabilir.

Reuters, Novak'ın gelecek hafta Umman'daki paktın ülkeden potansiyel çıkışını tartışabileceğini bildirdi. Rusya, bloğun piyasa istikrar sağlayıcı girişimini koordine etmeyi seçen OPEC olmayan üreticiler grubunun bir parçası olarak, anlaşma uyarınca günde 300.000 varil çıktı yapmayı taahhüt etti.

Piyasanın dengeli bir hal aldığını görüyoruz. Pazar fazlasının azaldığını, ancak pazarın henüz tamamen dengeli olmadığını ve elbette durumu izlemeye devam etmemiz gerektiğini belirtti.Rus petrol direktleri anlaşma ve endüstrinin genişleme planlarına giden yolda engel oluşturan konulardan şikayet ediyor.

Brent varil fiyatları şu an için varil başına 70 $ 'a yaklaşıyor ve anlaşma inceleme olarak belirlendiğinde haziran ayına yaklaştığımızda ham petrol piyasalarının yeniden dengelendiğini gösteriyor.OPEC anlaşmasının yenilenmesinin tam metninde az açıklama bulunan bir süreç.

OPEC üyeleri söz konusu olduğunda, anlaşma 2018'in sonundan önce devam edebildi. Birleşmiş Arap Emirlikleri enerji bakanı Suhail el-Mazrouei, CNBC'ye yaptığı konuşmada şunları söyledi.Bekleyen ve bu ülkelerin pazarın düzeltilmesini sağlamaktan sorumlu olmaktan (birlikte) yapışacak ve bu ittifakın etrafında bir şekil oluşturabileceği çok iyi bir şansı var dedi.

Açıklamasında, anlaşmanın sona erebileceği ve Venezüella ve İran'da arz aksamalarına neden olabilecek iç karışıklığa neden olan çeşitli senaryoların  ortasında bulunduğu belirtild. Rusya, Haziran ayında pakta kaldı.