Salı, 23 Ocak 2018 15:26

Libya'nın NOC'si Petrol Sahalarını Yeniden Başlattı

Libya'nın NOC'si Petrol Sahalarını Yeniden Başlattı zebhukuk

Libya Ulusal Petrol Şirketi dün, 50.000 bpd'den fazla ham petrol alanının yeniden başlatıldığını duyurdu.

NOC'nin başkanı Mustafa Sanalla, Libya'nın petrol zenginliğine karşı daha fazla güç elde etmek için savaşan doğu NOC için alanların yeniden başlatılmasını taciz edici bir aksilik olarak nitelendirdi, Tıpkı Tobruk hükümeti, uluslararası kabul görmüş Trablus'taki güçle savaşmak için uğraş verdi.

Petrol sahalarının yeniden açılması, Doğu Libya'daki paralel NOC'un meşruiyetini ve Al-Wahat bölgesinde ve başka yerlerde üretimi durdurma çabalarını test edecek bir geri adım diye belirtti.

İki aydan fazla bir süre abluka altına alınan arazilerin yeniden açılması, Noc'un ve yerel savcıların Ajkhara vahasının yerel makamlarını yeniden açmaya zorlayan çabalarının sonucuydu.

Almanya'nın Wintershall, geçtiğimiz Kasım ayında, yerel şirket sakinlerinin Alman şirketinin bölgede çalışmak için daha fazla yerel halk işe almasını ve NOC'nin bir takım diğer talepleri de yerine getirmesini istemesi üzerine petrol pompalamayı durdurdu. Bununla birlikte, NOC, Wintershall'ın kapatma işlemini yasadışı ilan etti ve kapatma süresince üretilmeyen toplam 4.4 milyon varillin üretimini esas alan 281.4 milyon $ 'lık kayıp tahmin etti.

Wintershall, Kasım ayı başında tarlalardan birinde üretim yapmaya ilk kez başlayışında, Şirketi NOC ile yaptığı sözleşmenin şartlarına uymadığı gerekçesiyle şirketi suçladı ve bunu yapamayacağı takdirde bırakmak üzere açık sözlü davet etti.

NOC başkanına göre, kapatma protesto tarafından değil, Wintershall'ın Wintershall'a özgü bir takım avantajları ortadan kaldıran ve sözleşme koşullarındaki değişikliği kabul etmemesi nedeniyle diğer tüm yabancı petrol şirketleri ile eşit koşullar altına girdi.