Salı, 27 Şubat 2018 12:53

Yeni ABD Yaptırımları Libya Kaçakçılarını Hedefliyor

Yeni ABD Yaptırımları Libya Kaçakçılarını Hedefliyor zebhukuk

Reuters'in Yeni Bir Raporuna Göre, ABD'nin Yaptırımlarına Yeni Bir Adım Atılmasıyla Libya Kaçakçılarına Kuzey Afrika'daki Doğal Kaynakların Yetkisiz Kullanımını Engelleme Hedefi Getirildi.

ABD Hazine Bölümü, ABD'li Firmaların ABD'nin Yargı Bölgelerinde Kaçak Mallarla Etkileşimde Bulunmalarını Önlemek İçin Altı Kişi, 24 Şirket Ve Yedi Gemiye Yaptırım Uygulamak Üzere Dış Varlık Kontrolü Ofisi'ni (OFAC) Etkinleştiren Pazartesi Günü Yeni Kurallar Açıkladı.

Bireyler, Libya, Malta Veya Mısır Vatandaşlığını Elinde Bulunduran Resmi Bir Açıklama Okudu. Başkan Barack Obama'nın 2016 Yönetici Kararı, Üç Ülkeyi De Petrol Ve Gaz Kaçakçılığının Hedefi Olarak Belirledi.

Petrol Kaçakçılığı Libya'nın Egemenliğini Zayıflatıyor, Karaborsaya Yakıt Veriyor Ve Bölgedeki İstikrarsızlığa Katkıda Bulunuyor Ve Haklı Kaynaklarımızın Soyu Tükeniyor.OFAC Açıklamasında, Diktatör Muammer Kaddafi'nin Devrilmesinden Bu Yana Büyük Oranda Artan Olguya Değinerek, 2011 Arap Baharı.

Libya Petrol Gelirleri Geçen Yılın Rakamlarına Göre Artan İstikrar Nedeniyle Hala Artıyor. 2013 Yılından Bu Yana İlk Defa Ülkenin Petrol Üretimini Kademeli Olarak Geri Kazanmak İçin Geçen Yıl Yönettiği Gibi Devlet Petrol Gelirleri 2017'de Yaklaşık Olarak Üç Kat Artarak 14 Milyar Dolara Çıktı Ve İlk Kez Günde 1 Milyon Varile Ulaştı.

Merkez Bankası, Libya'nın Petrol Fiyatlarının Toparlanması Ve Petrol Fiyatlarının Toparlanmasıyla Birlikte Petrol Gelirlerinde Meydana Gelen Artışın, Geçen Yıl Bütçe Açığını Yarı Yarıya Azaltarak 2016 Yılında 15 Milyar Dolardan (20.3 Milyar Dinar) 7.85 Milyar Dolara (10.6 Milyar Libya Dinarı) Düşmesini Sağladığını Belirtti.

Dünya Bankası, Ekim 2017'de Libya'ya Yaptığı Ekonomik Görünümde, Petrol Sektörünün Yol Açtığı Güçlü Büyüme Performansına Rağmen, Libya Ekonomisi Hala Potansiyeline Ulaşmayı Engelleyen Siyasi Çekişmelerden Dolayı Acı Çekiyor. Dört Yıllık Durgunluğun Ardından Libya Ekonomisi, Geçen Yıl Ana Petrol Bölgelerindeki Milislerden Geri Çekildikten Sonra Hidrokarbon Ürünlerinin Üretiminde Yeniden Başlatılması Sayesinde 2017'de Yılın İlk Yarısında Toparlandı.