Cuma, 09 Mart 2018 14:00

Meksika Körfezi'nde Shell Outsmarts Yarışması

Meksika Körfezi'nde Shell Outsmarts Yarışması zebhukuk

Meksika’nın Meksika’daki en son açık deniz suyu müzayedesi Ocak ayı sonunda başarıya ulaştı. Shell için de bir başarıydı. Anglo Hollandalı petrol büyüklüğü, 19 ödüllü bloktan 9'unu kaptı ve ABD deniz sınırına en yakın derin su bloklarına saldırdı.

Shell’in saldırgan teklifleri, özellikle ABD sınırının yanındaki Perdido bölgesindeki bloklarda bazı analistler ve gözlemciler şaşkına döndü.

Ancak Shell, rakiplerinin yapmadığı bir şeyi biliyordu. Altı ay önce, Shell, Perdido bölgesinin ABD tarafında büyük bir derin su petrol keşfi yapmıştı. Petrol şirketleri yasal olarak keşifleri duyurmak zorunda olmadıklarından, Meksika Meksika sularındaki bitişik blokların güvenliğini sağlamak istediğinden, Meksika müzayedesi gününe kadar keşif ilanını erteledi.

Kedi Temmuz 2017'de olduğu gibi çantadan çıkarken, Meksika Meksika Körfezi'nin derin su açık artırmasını gerçekleştirdiği ve tüm tekliflerin zaten yapıldığı ABD Meksika Körfezi'ndeki Balina keşfiyle ilgili resmi duyuruyu 31 Ocak 2018'de yayınladı.

Balina keşfini izleyen altı ay içinde, Shell'in Ocak ayında yayımladığı Meksika'nın en büyük Meksika Körfezi keşif araştırmalarından biri son on yılda olarak tanımladığı altı aylık dönemde, petrol majörünün ek olarak Balina jeolojisini inceleme zamanı vardı. Meksika'nın Perdido bölgelerini derin açık arttırmalarında sunması da iyi bir şanstı. Bu yüzden Shell, Meksika bloklarının, Balina'ya benzer jeolojik özelliklere sahip olacağını ve daha fazla petrol tutabileceğini umuyordu bitişik blokların çoğunu korumak için harekete geçti.

Balina duyurusunun zamanlaması üzerine yorum yapan Shell, Yukarı Yönlü Direktörü Andy Brown Reuters'e şunları söyledi:

Balina keşfini yayınla, bazı jeolojik anlayışlarımız vardı. Kaza ile değil, teklifin gününe kadar ilan etmedik.

Meksikalı müzayedede, Kabuk liderli konsorsiyumlar Perdido bölgesinde altı ödüllü bloktan beşini tuttu. Shell ayrıca Cuencas Salinas bölgesinde dört blok daha kazandı.

Andy Brown, Bu fırsatın Meksika Körfezinde lider konumumuza olan yakınlığı ve teknik benzerliği, on yıllardan beri deneyimlerimizden faydalanmamızı ve inşa etmemizi sağlayacak, bölgedeki konumumuzu tamamlayacaktır dedi.