Cuma, 30 Mart 2018 14:24

Çin'in Petrol Vadeli İşlemleri Bir Bangla İle Başladı

Çin'in Petrol Vadeli İşlemleri Bir Bangla İle Başladı zebhukuk

Çin'in Yuan cinsinden ham petrol vadeli işlem başlattı Eylül sözleşmesi için ilk gün seansında iki buçuk saat uzunluğu boyunca el değiştirme yılında teslim ham 15.4 milyon varil ile Şanghay'da.

Reuters'in yeni kontratını satın alanlar arasında Glencore, Trafigura ve Freepoint Emtialar yer aldı. Lansmanın dakikalar içinde fiyatı varil başına 70,85 $ (440 yuan) seviyesinden 70,85 $ (447 yuan) yükseldi. Kısa işlem seansı için genel fiyat artışı yüzde 3.92 olarak gerçekleşti.

Pek çok kişi, Çin'in hareketli piyasa pazarlarına dokunmak için hevesle bekledi, ancak Şangay vadeli işlem sözleşmesinin başka bir uluslararası petrol kriteri haline gelip gelmeyeceğinden şüphe duyuluyor. Bu kuşkular Çin'in bir piyasa ekonomisi olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor ve hükümet, gelen bir baloncuğun şüphesiyle yerel emtia piyasalarının işleyişine müdahale etme çabasında.

Petrolün böyle bir baloncuğu önlemek için yetkililer, sözleşmenin her iki tarafta yüzde 5'lik bir grup içinde ticaret yapacağını ve ilk işlem günü için her iki tarafta yüzde 10'luk bir oranla ticaret yapmasını sağladı. Marj yüzde 7 olarak belirlendi. Hammaddelerin depolama maliyetleri spekülatörleri cesaretlendirmek umuduyla uluslararası ortalamadan daha yüksektir.

Yeni pazar segmentindeki bu sıkı duruşların bir sonucu olarak, bazı analistler uluslararası yatırımcıların Şangay petrol varlıklarına dokunmaya cesaret edemeyeceğine inanıyorlar. Eğer ticaretin ilk günü herhangi bir gösterge ise, en azından büyük emtia alım satım şirketleri için geçerli değildir.