Çarşamba, 04 Nisan 2018 11:49

Dünyanın En Büyük Güneş Projesi Yapımı

Dünyanın En Büyük Güneş Projesi Yapımı zebhukuk

Suudi Arabistan, Dünyanın En Büyük Güneş Projesini İnşa Etmek İçin 200 Milyar Dolara Güneş Enerjisi Dökmek İstiyor.

Suudi Arabistan Refah Fonu Ve Japonya Softbank Group Corp, 2030 Yılında 200 Gigawatt (GW) Büyüklüğünde Şaşırtıcı Bir Güneş Enerjisi Projesi İnşa Etmeyi Planladıklarını Açıkladı. Bu, Dünyanın En Büyük Projelerinden Yaklaşık 100 Kat Daha Büyük Olacaktı.Softbank CEO'su Masayoshi Son, Salı Günü, Suudi Taç Prens Muhammed Bin Salman İle Bağlayıcılığı Olmayan Bir Anlaşmayı İmzaladıktan Sonra New York'ta Salı Günü Düzenlediği Basın Toplantısında Yaptığı Açıklamada, Bugüne Kadarki En Büyük Güneş Projesidir Dedi.

Proje, Bu Sene Başlatılan 5 Milyar Dolarlık Bir Yatırımla Başlayacak Ve Bu Rakam 2019'da Çevrimiçi Olmak Üzere 7.2 GW'ye Çevrilecek.

Suudi Arabistan'da Güneşin Kitlesel Ve Agresif Gelişimi Mantığı Açıktır. Güneş Kıt Bir Kaynak Değildir. Ülke, Elektriğinin Yaklaşık Üçte Birini, Hem Çevre Hem De Kayıp Petrol İhracatı Açısından Güç Üretmenin Maliyetli Bir Yolunu Yakıyor. Softbank'ın Oğlu, 200 GW'lık Güneş Enerjisinin Elektrik Maliyetlerini 40 Milyar Dolar Düşürdüğünü Ve Yaklaşık 100.000 İş Yaratılacağını Söyledi.

Softbank'ın Oğlu, İnşaatın Ölçeğinin Suudi Arabistan'da Bir Güneş Enerjisi Üretim Endüstrisinin Geliştirilmesine Yardımcı Olacağını Söyledi. Proje, Hemen Hemen Hiç Olmasa Da, Enerji Depolama Sistemlerini Entegre Edecektir.

Dahası, Proje, Ekonomik Çeşitlilik, İstihdam Ve Petrol Sonrası Ekonomiye Yönelik Bir Strateji Açısından Açık Ve Kapalı Faydalar Sağlayan Mbs'in Uzun Vadeli Ekonomik Stratejisinin Köşe Taşı Olacaktır.