Perşembe, 05 Nisan 2018 11:20

İran Türkmenistan İle Enerji İlişkilerini Artırıyor

İran Türkmenistan İle Enerji İlişkilerini Artırıyor zebhukuk

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 27 Mart'ta Aşgabat Ziyareti Sırasında Yaptığı Açıklamada, Türkmenistan'ın Yakıtlarını Daha Uzak Pazarlara İhraç Etmek İçin İran'la Yaptığı Doğalgaz Takası Anlaşmalarıyla İlgili Seçenekleri Araştırıyor.

Rouhani, Komşu Milletler Arasındaki Mevcut Soğuk İlişkilerin Durumu Göz Önüne Alındığında Bir Sürpriz Olarak Gelen İki Günlük Bir Ziyaret İçin Türkmen Başkentine Geldi.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdymukhamedov İle Yaptığı Görüşme Sonrasında Medyaya Konuşan İran Lideri, Değişimden Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirdi.

Yarı Resmi İran Medyası Raporlarını Ekonomik Ve Kültürel İlişkilerde İşbirliği Anlaşmaları Hakkında Belirsiz Ayrıntılarla Sınırladı, Ancak Rusya'nın RIA Novosti Haber Ajansı   Özellikle Tartışmaların Enerji Meselelerinde Yaşadığını Kaydetti.

Ruhani'ye Göre İki Hükümet, Gaz Borcu İşlemlerinde Bir Artış Görmek Ve Türkmen Gazını Üçüncü Ülkelere İhraç Etmek İçin Genişletilmiş Boru Hattı Altyapısı Kullanmak İstiyor.

İran Ve Türkmenistan Enerji Alanında Çok Zengindir Ve Güçlüdür Ve Bu Nedenle Sektördeki Ortaklığımızı Daha Üst Bir Düzeye Taşımak İçin Çaba Göstermeyi Kabul Ettik. Gelecekte Karşılaştığımız Karşılaşmalar Sırasında Büyük Anlaşmalar Yapacağımıza İnanıyorum. Dedi.

Bu Tür Düzenlemelerin Önceden Konuşulması Ermenistan Ve Azerbaycan'ın Türkmen Gazının En Muhtemel Alıcıları Olacağını İleri Sürmektedir.

Ekonomisi Çaresiz Bir Şekilde Şekillendiğinde, Türkmenistan Bir Süredir Çin Dışındaki Doğal Gaz Zenginlikleri İçin Daha Fazla Alıcı Bulmaya Çabalıyor. Buna Rağmen, Aşgabat Ocak 2017'den Beri Talep Edilmemiş Gaz Faturaları Üzerinden İran'la Dağınık Bir Sırada Yer Aldı. Kısacası, Türkmenistan, İran'ın Önceki Yıllarda Teslim Ettiği Gaz İçin 1,5 Milyar Dolar Borçlu Olduğunu İddia Ediyor. Tahran Tasarıda Azarladı Ve Anlaşmazlığı Uluslararası Tahkim Yoluyla Çözmek İstediğinde Israr Etti.

Bununla Birlikte İran, Türkmenistan İle De Sıklıkla İyi Bir Polis Oynadı.