Pazartesi, 09 Nisan 2018 13:46

Rusya OPEC Deal'i Aldı mı?

Rusya OPEC Deal'i Aldı mı? zebhukuk

Üç Ay Süren İstikrarlı Üretim Sonrasında, Rusya'nın Ham Petrol Üretimi Mart Ayında Yükselen En Yüksek Seviye Olan İki Rus Şirketi Üretimini Artırarak 10,97 Milyon Bpd Seviyesine Yükseldi.

Rusya Enerji Bakanlığı Tarafından Mart Ayında Rus Petrol Üretimi 46.390.000 Ton Veya Şubat Ayında 41850000 Tondan 10.970.000 Varil,10950000 Varil Oldu.

Mart Ayı Üretim Seviyesi, Aralık 2017'den Bu Yana Kaydedilen İlk Artışı Gösterdi Ve Rusya'nın Üretim Kesintisi Kotasının Biraz Üzerinde Gerçekleşti. OPEC / OPEC Dışı Anlaşmada Rusya'nın Rehinesi, Ülkenin En Yüksek Aylık Üretimi Olan Yaklaşık 30 Yıl Olan 11.247 Milyon Bpd Olan Ekim 2016 Seviyesinden 300.000 Bp Doları Aşmış Oldu.

Geçen Ay, En Büyük İki Rus Petrol Üreticisi Olan Rosneft Ve Lukoil, Reuters Tarafından Taşınan Enerji Bakanlığı Verilerine Göre, Şubat Ayına Göre Üretimini Yüzde 0,1 Oranında Artırdı. Öte Yandan, Üretim Paylaşımı Anlaşmalarına (PSA) Göre Projelerin Üretimi Mart Ayında Yüzde 0,6 Azaldı.

Enerji Bakanı Alexander Novak Pazartesi Günü Yaptığı Açıklamada , OPEC'in OPEC / OPEC Dışı Anlaşma İle Geçen Ayki Yüzde 93.4 Seviyesinde Olduğunu Belirterek, İç Piyasada Mevsimselliğin Daha Düşük Düzeyde Olduğunu Açıkladı. Yine De Novak, Ülkesinin Petrol Piyasasının Yeniden Dengelenmesini Sağlama Konusunda Kararlı Olduğunu Yineledi.

Bu Ayın Başlarında Novak, Rusya'nın OPEC / OPEC Dışı Anlaşmaya Bu Yılın Sonuna Kadar Ve Hatta Gerekirse 2019'a Kadar Devam Edeceğini Bir Kez Daha Doğruladı.

Ancak Novak, Rusya'nın Da Anlaşmanın Daha Erken Bir Sonucuna Sahip Olduğunu Ve Ortaklarının Takip Edilmesi Gereken En İyi Eylem Planı Olduğuna Karar Verdiklerini De Ekledi.

OPEC’ten Gelen En Son Konuşmacı, Küresel Glut’u Silmeye Tamamen Bağlı. Buna Ek Olarak, Suudi Taç Prens Muhammed Bin Salman Geçen Hafta Yaptığı Açıklamada, Suudi Arabistan Ve Rusya'nın On Yıl Veya Daha Uzun Bir Süredir Ham Petrol Üretimi Konusundaki İşbirliğini Güçlendirmek İstediklerini Söyledi.