Cuma, 13 Nisan 2018 13:10

Petrol Fiyatı'ndan Ayrılan Enerji Stok İadeleri

Petrol Fiyatı'ndan Ayrılan Enerji Stok İadeleri zebhukuk

Deloitte, bu haftaki bir raporda yaptığı açıklamada, üst düzey petrol ve doğal gaz şirketi portföyleri boyunca tutarlı kapsamlı ölçüm ve verimlilik kazanımlarının olmaması, yatırımcı getirileri ile geçtiğimiz yıldaki petrol fiyatlarının artması arasında bir kopukluk yarattığını söyledi .

Tüm üst düzey şirketler, gerileme sırasında varlık portföylerini yüksek seviyelere taşımak ve dönüştürmek için harekete geçmesine rağmen, hissedarlar henüz bu eylemlerin faydalarını görmemiştir. Deloitte, Ocak 2017'den bu yana üst düzey şirketlerin yüzde 73'ünün petrol fiyatlarındaki artışın yanı sıra, hisse fiyatlarının da artmadığını söyledi.

Ocak 2017 ile 2018 Şubat sonu arasında ham petrol fiyatlarının yüzde 25 oranında artmasına rağmen, son yıllarda önemli verimlilik artışlarına sahip olan şirketlere rağmen, hissedarların ortalamalarına yönelik hissedarların ortalama geri dönüşleri, Permiyen. Permo'daki arama ve üretim şirketleri, o dönemde hisse başına yüzde 14'lük bir ortalama getiri getirdiğini, petrol fiyatlarındaki yüzde 25'lik bir artışla karşılaştırıldığında, Deloitte'un en büyük 230 küresel üst düzey şirketin analizini gösterdi.

En büyük 230 küresel üst düzey şirkete ilişkin analizimize göre, yüzde 77'lik şirketlerin portföyleri (üretim, geliştirme aşamasında ve keşfedilen projelerden oluşuyor) mevcut üretim seviyelerini sürdürme, gelecekteki büyümeyi destekleme ve hissedar ödemelerini sürdürme konusunda hala zorluklarla karşılaşabilir. Deloitte, önümüzdeki beş yıl içinde varil başına 55 dolarlık bir fiyat senaryosunda, dedi.

Ocak 2017 ile Şubat 2018 arasında, küresel ve ABD enerji endeksleri, özellikle dünya çapında sermaye piyasalarında öfori olduğu zaman, petrol fiyatlarının yüzde 14 ile 36 arasında daha düşük performans gösterdiğini ortaya koydu.