Çarşamba, 03 Ekim 2018 14:01

Petrol Endüstrisi Çok Yakında Yeni Keşiflere İhtiyaç Duyacak

Petrol Endüstrisi Çok Yakında  Yeni Keşiflere İhtiyaç Duyacak zebhukuk

Piyasa Katılımcıları Ve Analistlerin Hepsi, Sadece Beş Hafta Sonra İran’daki Abd’nin Yaptırımlarıyla Başlayan Yakın Petrol Arz Açığına Odaklanıyor. Ancak, En Kısa Vadenin Ötesinde, Küresel Petrol Arzında Daha Büyük Ve Daha Endişe Verici Bir Boşluk Ortaya Çıkıyor.

Uzmanlar, Büyük Petrol Keşifleri Yapılmadığı Takdirde, Dünyanın 2020'lerin Ortalarında Petrolün Olamayacağını Tahmin Ediyor.En Son Tahminler, Önümüzdeki On Yılın Ortasında Bir Arz Boşluğunun Ortaya Çıktığını Gören Enerji Danışmanı Wood Mackenzie'den Geliyor. Woodmac’ın Varsayımlarının Ötesinde Mevcut Düşük Petrol Keşifleri Ve Kısıtlama Teknolojisi Atılımlarında, Arz Açığının 2030 Yılına Kadar 3 Milyon Bpd'ye, 2035'te 7 Milyon Bp'ye Ve 2040'a Kadar Da 12 Milyon Bp'ye Çıkabileceğini Açıklandı.

Bu Keşifler Yapılmıyor, Küresel Petrol Talebinin Artmaya Devam Etmesi Beklenirken, Olgun Alanlarda Doğal Düşüşü Telafi Etmek İçin Yeterli Değil. Daha Düşük Keşiflerin Ana Sebebi, 2014 Petrol Fiyatının Düşmesinden Bu Yana Keşif Harcamalarının Büyük Ölçüde Düştüğü. İyi Haber, Wood Mackenzie'e Göre, Yeni Keşiflerin Hacminin Keşif Harcamasıyla İlişkili Olduğunu Yani Harcamalar Artmaktaysa, Daha Fazla Ve Büyük Petrol Keşifleri Şansı Daha Da Yükselir.

Woodmac, Bu Yılın Başlarında, Yukarı Havza Yatırımlarının Payının 2016'dan Bu Yana Yüzde 10'un Altına Düştüğünü Ve İyileşmek Üzere Olmadığını Söyledi.

Ancak, Geçen Yıl Boyunca, Keşif Mojo Geri Almış Görünüyor, Woodmac Haziran Ayında Yaptığı Açıklamada, Açık Deniz Petrol Keşiflerinin Daha Fazla Petrol Hacmini Vermeye Devam Ettiğini Belirterek, Abd'nin Meksika Körfezi'nde Yüksek Değerli Keşifler Yapıldığını Belirtti.

Harcama Konusundaki Dramatik Kesinti, Keşifler De Dahil Olmak Üzere, Sanayiye İyi Bir Şey Yaptı. Şirketleri Stratejileri Yeniden Düzenlemeye Ve Daha Azıyla Daha Fazlasını Yapmaya İtmeye Zorladı. Woodmac Global Exploration Başkan Yardımcısı Andrew Latham'a Göre Bu, Endüstrinin Tahrip Edilmiş Değer Yerine Gerçekte Yarattığı On Yıl İçinde İlk Kez Olacak.