Çarşamba, 10 Ekim 2018 14:07

Suudi Arabistan'ın Ne Kadar Yedek Kapasitesi Var?

Suudi Arabistan'ın Ne Kadar Yedek Kapasitesi Var? zebhukuk

Suudi Arabistan, İran petrolü çevrim dışı kaldığında ortaya çıkabilecek herhangi bir arz açığını karşılamayı taahhüt etti, ancak ne kadar kapasitesi var?

Suudi çölünde bulunan muazzam yedek kapasite, petrol dünyasında müjde olarak alınan efsanenin malzemesidir. Ne de olsa Suudi Arabistan, dünyadaki milyonlarca varil üretimini kısa sürede artırabilecek veya indirebilecek tek ülke. Ve Suudiler bizi asla hayal kırıklığına uğratmadı.

Ancak Suudi Arabistan’ın efsanevi yedek kapasitesi nihayet test edilebilir. Suudi yetkililer, gerekirse 12.0 ila 12.5 milyon varil (mb / d) arasında üretim yapabilecekleri konusunda ısrar ediyorlar. Verilerin mevcut olduğu en son ay olan Ağustos ayında, yaklaşık 10,4 mb / d seviyesinde olan üretim, 1,5 ila 2 mb / d'lik bir yedek kapasiteye sahip olduklarını göstermektedir.

Herkes bu rakamı satın almaz. Gerçekten de, yedek kapasitenin kesin miktarı yıllarca ve hatta onlarca yıl boyunca tartışmaya konu olmuştur. Şimdi, İran arzının hızlı bir klipte çevrimdışı olması nedeniyle, dünya Suudi Arabistan'ın güveninin gerçeğe uygunluğunu destekleyip desteklemediğini ya da tüm bunların bir grup sıçrayış olup olmadığını yakında öğrenebilir.

ÇED, toplam OPEC yedek kapasitesinin dördüncü çeyrekte ortalama standartlara göre oldukça düşük olan 1,49 mb / d olarak ayarlandığını belirtmektedir. ÇED, OPEC'in yedek kapasitesinin 2019'un dördüncü çeyreğinde 1,19 mb / d'ye düştüğünü görüyor.

iki yıl önce, yedek kapasite 1 mb / d'ye düşmüştü.Ancak, bu durum petrol piyasası krizinin derinliklerinde gerçekleşti ve Suudi Arabistan'ın, ABD'deki şeyllerin sınırlarını aşmak amacıyla piyasaya sızması için düz üretim yapan bir yansımaydı. Yedek kapasite düşüktü, ancak arz bolluğu vardı.

2016 yılında, Suudi Arabistan piyasayı sular altında bıraktığında, yaklaşık 10.6 mb / d seviyesinde üretim gerçekleştirdi. Bu nedenle, Suudi Arabistan'ın teste tabi olduğunu hala görmedik.Suudi Arabistan, önümüzdeki aylarda yaklaşık 11.000 bp / s üretim sağlayabileceğini belirtti.