Cuma, 12 Ekim 2018 13:23

Petrol Fiyatları İçin Sırada Ne Var?

Petrol Fiyatları İçin Sırada Ne Var? zebhukuk

Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine geriledi. Brent Crude 86 $, WTI Crude ise haftanın ortasında bir noktada 75 $ seviyesinin üzerine çıktı.

Son birkaç aydır belirsizlik petrol piyasasında rastlantısal olmuştur. Arz tarafında, Birleşik Devletler’in ne kadar İran’ın petrolün işleneceğini yöneteceği konusunda belirsizlik var. Ardından, İran’ın OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan Rusya’nın, İran’daki kayıpların yerini alacak kısa bir sürede ne kadar yedek kapasite alabileceğine dair belirsizlik var.

Son olarak, talep tarafında, petrol fiyatlarının dört yılın en yüksek seviyelerinde olup olmamaları ve bunun sonucu olarak, çok yıllı yüksek seviyedeki akaryakıt fiyatlarının, özellikle gelişmekte olan piyasalarda, özellikle önemli petrol talep etkenleri olan ve ancak Son iki ay içinde ABD dolarına karşı para birimlerinin önemli ölçüde değer kaybetmesi, satın aldıkları yağı daha da pahalı hale getiriyor.

Sonrasında, fonların ve diğer para yöneticilerinin riskten korunma amaçlı spekülatif konumlandırılması, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların bir aydan daha kısa bir süre içinde petrol piyasasından 2 milyon bp'lik bir miktar çıkartabileceğine dair korkular nedeniyle boğa güreşleri toplamaya başladı. .

Petrol fiyatları geçen hafta dört yılın en yüksek seviyesine yükselirken, Suudi Arabistan ve Rusya, Haziran ayındaki OPEC anlaşması uyarınca son haftalarda petrol üretimini gerçekten yükselttiklerini temin etmeye başladılar.

En son petrol fiyatlarının yükselmesi, Eylül sonunda OPEC panelinin, ABD Başkanı Donald Trump'tan OPEC tekelinin şu anda fiyatları aşağı çekmesi gerektiğini belirten hızlı bir üretim artışı ve tavsiye talep etmemesi sonrasında başladı.

Eylül sonunda OPEC ve Rusya'nın harekete geçmemesi ve İran'ın petrol ihracatının birçok piyasa katılımcısının beklediğinden daha hızlı bir şekilde düşmesiyle tanker izleme verisinden elde edilen artan kanıtlar, boğaları yumuşattı ve bazı analistler bu olasılığı tahmin etmeye başladı. Yıl sonunda en kısa sürede 100 $ 'lık petrolün ihmal edilmesi söz konusu değildir.