Çarşamba, 14 Kasım 2018 11:52

Opec Petrolde Başka Bir Düşüşten Korkuyor

Opec Petrolde Başka Bir Düşüşten Korkuyor zebhukuk

Suudi Arabistan Ve Rusya, Yenilenen Tedarik Havasını Kontrol Altına Alma Amaçlı Bir Hamle Olan 2019 İçin Üretim Kesintisi Olasılığını Araştıracak. Amerika Birleşik Devletleri Şeyl Üretiminin Yanı Sıra Rusya, Suudi Arabistan, Bae, Irak Ve Libya'dan Gelen Daha Yüksek Üretim, En Azından Şimdiye Kadar İran'dan Gelen Düşüşleri Telafi Etmekten Daha Fazlasını İçeriyor. Abd'de Stoklar Keskin Bir Şekilde Yükseldi Ve Son Aylarda Şeyl Üretimi Beklentileri Aştı.

Bununla Birlikte, Bir Üretim Kesintisi Petrol Karteli İçin Dramatik Bir Geri Dönüş Olacaktır. Son Zamanlara Kadar, Petrol Piyasasının Yeterli Olduğu Konusunda Tekrar Tekrar Temin Etmesi Ve Taze Arz İle Herhangi Bir Varsayımsal Eksikliğe Cevap Vermeye Hazır Oldukları Görülmüştür.

Rapidan Energy Advisors Llc Başkanı Bob Mcnally, Opec'in Mesajı Şu Şekilde Görünüyor Emniyet Kemerlerini Tutturun Dedi. Opec, Üretimi Artırmak İçin Metale Pedal Çevirecek Ve Hemen Frenleri Çok Sert Bir Şekilde Çarptıracak Tedariği Kesecek Diye Konuşacak.

Suudi Arabistan Bu Senaryo Hakkında En Azından Birkaç Aydır Endişeleniyor. Petrol Fiyatları Yaz Ayları Boyunca Yükselirken Ve Yine Eylül Ayında, Suudi Yetkililer Kış Mevsiminde Mevsimsel Talep Zayıflığına İşaret Ettiler. Adı Geçmeyen Bir Suudi Kaynağı Eylül Ayında Reuters'e Verdiği Demeçte, Tedarik Tehditlerine Kıyasla Gelecek Yıl Daha Fazla Tehdit Var Dedi. Yine De, Piyasalar Kıtlıklardan Endişe Ediyordu, Brent, Varil Başına 80'lerin Ortalarına Sıçradı Ve Suudi Yedek Kapasitesinin Kapsamı Hakkında Yaygın Spekülasyonlar Vardı.

Bir Buçuk Ay, Riyad Ve Moskova Bir Üretim Kesintisine Uğradı. Çok Kısa Bir Sürede Çok Şey Değişti. Libya Büyük Miktarda Kesintiye Uğramış Arzını Geri Getirdi. Suudi Arabistan, Haziran Ayında Opec Toplantısından Bu Yana 700 Bin Bp Kadar Artarak Üretimi 10.7 Milyon Varile Çıkardı. Belki De En Önemlisi, Abd Daha Önce Düşünülenden Çok Daha Fazla Petrol Üretiyor. Ağustos Ayında Üretim, Haziran Seviyelerinden 400.000 Bpd'nin Üzerine Çıktı Ve İnanılmaz Derecede Büyük Bir Artış Oldu.