Perşembe, 15 Kasım 2018 13:38

Trump: İran Kaybını Önlemek İçin Yeterli Yağ Var

Trump: İran Kaybını Önlemek İçin Yeterli Yağ Var zebhukuk

Başkan Donald Trump, ABD yaptırımlarının önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesinden sonra İran'dan gelen arz kaybını dengelemek için dünya çapında yeterli ham petrol ve petrol ürünleri tedarik ettiğini belirledi.

Bir muhtırada Trump, İran dışındaki ülkelerden, petrol ve petrol ürünlerinin İran'dan veya yabancı finans kurumları aracılığıyla satın aldıkları petrol ve petrol ürünlerinin hacminde önemli bir düşüşe izin verecek yeterli petrol ve petrol ürünleri arzının olduğunu söyledi.

Mutabakat ayrıca, gerekli üretim artışına izin vermek için küresel olarak yeterli miktarda yedek üretim kapasitesi bulunduğunu belirtti. Ancak, küresel ekonomiyle ilgili endişelerin artmasıyla birlikte, analistlerin ve Suudi Arabistan'ın Enerji Bakanı Halid el-Falih'in petrol üretiminde herhangi bir üretim artışının gerekliliği sorgulandı. Ancak Falih ayrıca, Krallık'ın bu ay üretimi artırmaya devam edeceğini de söyledi.

Bu haftanın başlarında Reuters, dünyanın en büyük üç üreticisinin (Rusya, ABD ve Suudi Arabistan) Eylül ayında 33 milyon bpd pompaladığını bildirdi. Bir ay sonra, Rusya’nın üretimi bir başka Sovyet sonrası 11.41 milyon bpd rekorunu kırdı.

Bu rakamlar, Cumhurbaşkanı Trump tarafından dile getirilen duyarlılık ve bazı gözlemciler tarafından yaptırımların fiyatlara etkilerinin ılımlı olacağına dair beklentilerle uyumludur. Kongre Araştırması’nın İran’daki uzmanı Kenneth Katzman’ın Washington Muhakemesi’nin aktardığı gibi Trump’ın mutabakatına yaptığı yorumda bu söylendi.

İran'ın yaptırımlar öncesinde petrol ihracatının önceki dönemlere oranla daha yüksek olduğu yönündeki son raporlar, Washington'un Hindistan'ı yaptırımlardan feragat ettiği haberini yaptığı gibi, ılımlı bir fiyat etkisi beklentisi için yakıt da sağladı.

İran'a karşı yaptırımlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan ara seçimlerden bir gün önce, 5 Kasım'da gece yarısında yürürlüğe girdi. Oylama öncesinde petrol fiyatlarına bir kapak tutmak Trump yönetimi için bir öncelikti.