Çarşamba, 05 Aralık 2018 09:52

İran Yaptırım Feragatlerinin Gerçek Etkisi

İran Yaptırım Feragatlerinin Gerçek Etkisi zebhukuk

ABD’nin İran’a Karşı Yaptırımlar Yürürlüğe Girdiği Günlerde Brent Ham Petrolün Varil Fiyatı 72.68 $ 'Dır. Bugün, Üç Hafta Sonra Brent, Varil Başına 59.59 ABD Dolarına Düştü Ve Başkan Trump, Düşük Petrol Fiyatlarından Dolayı Kendisini Tebrik Ediyor. 100 ABD Dolarına Kadar Ateş Etmek Yerine, Petrol Fiyatları Düşüyor Ve ABD'nin 8 Büyük İranlı Petrol Alıcılarına Verilen Feragatnameleri Bunun Başlıca Nedenleri Arasında Yer Alıyor. Ama Feragatlerin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Bloomberg Geçtiğimiz Hafta, Feragat Eden Yedi İthalatçının İran'dan İthal Edilmesine Ne Kadar İzin Verildiğini Açıkladı Ve Rakamlar, Bu Yedi Ülkenin Gelecek Yıl Feragat Edene Kadar Bir Milyon Bp Uzun İran Ham Petrolünü Satın Almaya Devam Edebileceğini Gösteriyor. Ancak, Burada Anahtar Kelime Olabilir Dir.

Örneğin, Japonya'yı Ele Alalım. Dünyanın En Büyük Ham Petrol İthalatçılarından Ve İran'ın Büyük Bir Müşterisinden Biri, Feragat Etme Şansını Artırmak İçin Yaptırımlardan Önce Ham Petrol Alımını Durdurdu. Artık Feragatnameye Sahip Olduğu İçin, Japon Rafinerileri İran Ham Petrolünü Satın Almaya Devam Etmelerinden Hala Emin Değiller. Bu Da, Eğer Kullanmayacaklarsa Bir Feragat Ettirmek İçin Neden Çalıştıkları Konusunda Şaşkınlık Yaratıyor. Ancak Teorik Olarak, Bu Rafinericiler, Yaptırımlardan Önce Yaklaşık 165.000 Bpd'den Yaklaşık 100.000 Bp Kadar İran Ham Petrolü İthal Edebilirler.

Güney Kore, ABD İle Yakın Bağlantıları Nedeniyle Başka Bir İsteksiz Alıcı. Ülkeye, İran Ham Petrolünü Altı Aylık Bir Süre Zarfında 200.000 Bp'lik Bir Oranda İthal Etmesine İzin Verecek Bir Feragat Hakkı Tanındı, Ancak Rafineriler Henüz İthalatlarını Sürdürmedi.