Salı, 11 Aralık 2018 09:59

Opec Toplantısının En Büyük Sonuçları

Opec Toplantısının En Büyük Sonuçları zebhukuk

OPEC + Toplantısı, Perşembe Öğleden Sonra Viyana'da Yapılması Planlanan Basın Toplantısıyla Başladı. Eldeki Bir Anlaşmanın Belirsiz Bir Taslağı Var Gibi Görünse De, Toplantıdan Ne Çıkabileceğine Dair Hala Belirsizlikler Var.

Suudi Petrol Bakanı Khalid Al-Falih, Bloomberg İle Salı Günü Verdiği Röportajda Yorumları İle Piyasaya Biraz Daha Belirsizlik Kattı. Rusya'nın İlke Olarak Üretim Kısıtlamalarını Desteklediğini, Ancak Özel Olarak Neyi Kabul Edebileceğini Söylemek İçin Erken Olacağını Söyledi. Hatta OPEC + 'Nın Hala Ne Yapılması Gerektiğini Ve Ne Kadar Olduğunu Anlaması Gerektiğini Söyledi.

Her Ne Kadar OPEC Toplantısından Önce Her Zaman Biraz Çene Ve Kelime Oyunları Olsa Da, Yorumlar Bu Konudaki Bazı Anlaşmazlıkların Hala Devam Ettiğini Göstermektedir. Falih, Bir Araya Gelip Meslektaşlarımızı Dinlememiz, Arz Ve Talep Konusundaki Görüşlerini Ve Kendi Ülkelerinin Üretimine Dair Projeksiyonlarını Duymamız Gerekiyor Dedi.Geçecek Bir Sonraki Yol, Tüm Ülkelerin Bu Gemiye Gelip Gelmeyeceğine Ve Bu Kesime Katkıda Bulunmaya İstekli Olup Olmadıklarıdır.

Suudi Arabistan'ın Eğilimi Agresif Bir Şekilde Kesmek, Ama Aynı Zamanda Suudileri Khashoggi Meselesine Bırakan ABD Başkanı Donald Trump'ı Kızdırmak İstemiyor. Al-Falih, Salı Günü, Suudi Arabistan'ın Aralık Ayında Başlayan Tek Taraflı İhracatı Tek Taraflı Olarak Azaltacağını Açıkladığında Birkaç Hafta Öncesine Göre Üretim Kesintisine Dair Daha İhtiyatlıydı. O Zamana Kadar ABD Senatosu, Suudi Arabistan'ın Suudi Savaşı İçin Amerikan Desteğini Sona Erdiren Bir Tasarıyı Geçerek Suudi Arabistan Üzerindeki Baskıyı Çok Fazla Düşürmemesini Sağladı.

Bu Arada Riyad'ın Moskova'yı Bir Dereceye Kadar İnandırması Gerekiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gemide Olduğunu Söylese De, Bloomberg, Rusya'nın Yalnızca, Petrolü Dengelemek İçin Suudi Arabistan'ın Daha Ağır Bir Şekilde Kaldırılması Anlamına Gelen 150.000 Bpd'lik Bir Kesinti Yapmak İstediğini Bildiriyor. Rusya, Bir Tür Düşüşle Birlikte Gitmeye İstekli Görünmekle Birlikte, Suudi Arabistan'la Karşılaştırıldığında, Özellikle De Petrol Fiyatlarındaki Dalgalanmaların Nasıl Azaldığına Dair Dinamikleri Nedeniyle Suudilerle Aynı Aciliyeti Hissetmiyor.

Suudi Arabistan Ve Rusya, Kesimin Büyüklüğü Ve İndirimlerin Nasıl Paylaşılacağıyla İlgili Olarak Aynı Sayfada Olmasa Bile, Çoğu Analist Perşembe Günkü Toplantıdan Ortaya Çıkan Bir Tür Anlaşma Görüyor. Aslında, Rusya, Suudi Arabistan'ın Olduğu Gibi Bir Fiyat Atmaca Olmasa Da, Moskova Washington Ve Riyad Arasındaki Hasarlı İlişkiden Kazanabilir.