Salı, 18 Aralık 2018 10:01

Hayır, ABD Ham Petrolün Net İhracatçısı Değil

Hayır, ABD Ham Petrolün Net İhracatçısı Değil zebhukuk

Geçtiğimiz Hafta Bloomberg Bu Hikayeyle Oldukça Heyecanlandırdı. ABD, İlk Kez 75 Yıldır Net Petrol İhracatçısı Oldu. Bu Gelişimin Önemini Öven Bir Dizi Takip Öyküsü Gördüm, Ancak Diğerleri Yanıltıcı Veya Yanlış Olabilir.

Her İki Bakış Açısından Da Bazı Gerçekler Var. Evet, Başlık Biraz Yanıltıcı Ve Biraz Bağlam Gerektiriyor. Ancak, ABD İçin Enerji Bağımsızlığı Yönünde Bir Eğilim Olmaya Devam Ediyor. Bu Nedenle, Bugün Sayıları Kırmak İstiyorum, Böylece Okurlar ABD Petrol Üretimi, Tüketimi Ve İhracatı Hakkındaki Gerçeği Anlayabilsin.

Bloomberg Hikayesi, Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) Verilerine Dayanmaktadır. Her Hafta, EIA ABD Petrol Üretimi, Tüketimi, İhracatı Ve Stokları Hakkında Haftalık Petrol Durum Raporu Adı Verilen Bir Raporda Ayrıntılı İstatistikler Yayımlamaktadır. Yani, Doğrudan Kaynağa Gidelim.

11/30/18’de Sona Eren Hafta İçin, EIA ABD'nin Ham Petrolün Günde 11,7 Milyon Varil (BPD) Ürettiğini Bildirdi. Bu, Önceki Yıl Sayısından 2 Milyon BPD'lik Bir Artışı Temsil Ediyor. Bu Sayı Genellikle Bloomberg Manşetinin Yanıltıcı Olduğuna İnananlar Tarafından Bile Kabul Edilir.

Raporda Daha İleride, Verilen Ürün Kategorisi 20,5 Milyon BPD'de Listelenmiştir. Bu, Haftada Yaklaşık ABD Ham Petrol Tüketimidir. Bu Nedenle, Hikayenin Bazı Şüphecileri Öne Sürüldüğünde, En Alt Sıra, ABD'nin 12 Milyondan Fazla BPD Üretirken 20 Milyondan Fazla BPD'yi Yakmasıdır. Dolayısıyla, Bazılarının Sonuçları, ABD'nin Enerjiden Bağımsız Olmaya Yakın Olmamasıydı.

Fakat Bu Sayılar Arasında Önemli Bir Bağlam Var. İlk Olarak, 20,5 Milyon BPD ABD Tüketiminin Oldukça Doğru Bir Temsilidir, Ancak Ham Petrol Üretim Rakamlarına Dahil Olmayan Büyük Bir ABD Üretim Numarası Vardır.