Perşembe, 27 Aralık 2018 14:42

Shell Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını İki Katına Çıkardı

Shell Yenilenebilir Enerji Yatırımlarını İki Katına Çıkardı zebhukuk

Shell, Maarten Wetselaar The Guardian'a verdiği röportajda, yenilenebilir enerjiye harcadığı yıllık para miktarını, supermajor gaz ve yeni enerji müdürü olan 4 milyar ABD dolarına çıkarmayı planlıyor.

Rakam, Shell'in daha temiz enerji girişimleri için ayırdığı maksimum cari yıllık yatırımın iki katıdır, ancak artış bu ilk yatırımların finansal olarak anlamlı olduğunu kanıtlarsa gerçekleşecektir.

Wetselaar, The Guardian'a Mevcut işimin yalnızca şirket için değil, hissedarlar için ikiye katlayıp daha fazla bakmak isteyince maddi açıdan güvenilir olmasını istiyorum dedi.

Shell, biyoyakıtlar dahil olmak üzere daha fazla yenilenebilir enerjiye geçtiği ve operasyonel verimliliği artırdığı için karbondioksit salınımını önümüzdeki 50 yılda yüzde 50 azaltma sözü verdi ve en son Büyük Petrol oyuncularından birinin harekete geçmeye karar verdiğinin işareti.

Görüşümüze göre, toplumun iklim değişikliğinin çifte zorlukları ile başa çıkması gerekiyor, ancak aynı zamanda daha yüksek enerji talebini de karşılaması gerekiyor tabii ki zayıf enerji de enerjiye erişebiliyor enerji sisteminin karbon ayakizini azaltmamız gerekiyor. Bir toplum net sıfır seviyesine düştü, genel müdür Ben van Beurden dedi.

Shell, bu konuda da aktivist hissedar baskısına maruz kaldı. Üst üste dört yıldır, petrol üst düzeylerini hedef alan Hollandalı bir yatırım grubu olan Follow This, şirketin yenilenebilir enerji sektörüne daha derinden ve petrol sektöründeki temel faaliyetlerinden uzaklaşmasını gerektiren kararları alıyor. Gelecek yıl bir istisna olmayacak. Follow Bu, şirketin iş hedeflerini yüzden fazla ülkenin üstlendiği Paris Anlaşması taahhütlerine yaklaştırmaya zorlamak isteyen bir karar olan Shell’in 2019 AGM’inde oy kullanmak için bir karar verdi.