Cuma, 28 Aralık 2018 11:10

Washington Kargaşası Global Petrol Piyasalarını Artırıyor

Washington Kargaşası Global Petrol Piyasalarını Artırıyor zebhukuk

Başkan Donald Trump’ın geçtiğimiz haftaki kararları hem küresel hisse senedi piyasalarını hem de petrol piyasalarını sinir krizi içine sokuyor. Noel haftası Washington'daki kasvetli gelişmelerle başladı. Pazartesi günü, cumhurbaşkanı ve önemli Demokrat liderler hükümetin kısmen kapatılması konusunu savundu. Reuters, Noel Arifesinde, Trump’ın 2016 yılı kampanya vaadilerinden biri olan Trump’ın sınır duvarı fonlarına olan talebini siyasi bir çıkmazla kapattıran ajansları yeniden açmaya yönelik somut bir çaba işareti olmadığını söyledi.

Hükümetin kapanması nedeniyle Trump, tatillerde Washington’da kalacak. Noel arifesinde Trump, Washington'da yalnız kalmak zorunda olduğu gerçeğini yalanladı. Twitter'da şöyle yazdı Beyaz Saray'da Demokratların geri dönüp umutsuzca ihtiyaç duyulan Sınır Güvenliği konusunda anlaşma yapmasını beklerken tamamen yalnızım. Bir noktada anlaşma yapmak istemeyen Demokratlar Ülkemize hepimizin bahsettiğimiz Sınır Duvarı'ndan daha fazla paraya mal olacak.

Koridorun her iki tarafı da, çıkmaza karşı birbirlerini suçluyor, hükümet fonlarının ne zaman restore edileceği görülüyor. Ancak, kısmi hükümetin kapatılmasının en azından yılın başlangıcına kadar devam etmesi muhtemel.

Bu, hem yurtiçinde hem de yurtdışında pazarları şaşırtmaya yetmediyse, gelişme, cumhurbaşkanının giden Savunma Sekreteri Jim Mattis'in beklenenden daha erken görevden alındığını açıklamasından bir gün sonra gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta Mattis, cumhurbaşkanının Suriye'den asker çekme ve Afganistan'daki birlik gücünü azaltma konusundaki tartışmalı planındaki farklılıklar nedeniyle Şubat ayında istifa edeceğini açıkladı.

Kaygı, Suriye’den çok erken çekilme güçlerinin bir güç boşluğu bırakacağını ve DAEŞ’in hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat milletvekillerinin yanı sıra ABD müttefikleri tarafından büyük ölçüde cezalandırılan bir karara sahip olduğu için güç boşluğu bırakacağını söyledi. ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesi, yalnızca 2.000 civarında olmasına rağmen, Suriye’de Bashar el Esad’ın hükümet karşıtı güçlere karşı mücadelesini desteklemeye devam ettiklerinde, bölgedeki İran ve Rusya’ya daha fazla kaldıraç sağlayacak.

Mattis için zorunlu bir çıkış

Üstelik Pazar günü, cumhurbaşkanı Mattis'in 1 Ocak'ta yürürlüğe giren Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan ile değiştirileceğini söyledi. Ertesi gün Trump, Mattis'in son fotoğrafını gerçek masraflarını tanımadığını söyledi. ABD, dünyayı askeri olarak destekliyor. Trump’ın 2016 kampanya vaatlerinden bir diğeri de, Trump’a göre ABD’den yıllarca yararlanan Suudi Arabistan gibi dünyadaki müttefikleri destekleyecek askeri harcamayı azaltmaktı.