Salı, 08 Ocak 2019 11:52

2019 Petrol Ralli İle Başlayabilir?

2019 Petrol Ralli İle Başlayabilir? zebhukuk

Petrol Fiyatları, Noel Arifesi'nin Dağılmasından Bu Yana Önemli Bir Toparlanma Elde Etti Ve Önümüzdeki Haftalarda Daha Yüksek Fiyatlar İçin Potansiyel Var. Petrolün Ardından Ne Olacağını Tahmin Etmeye Çalışmak Aptalca, Ancak Bazı Eğilimler Ve Yaklaşmakta Olan Olaylar Petrol Piyasasını Sıkılaştırmanın Önünü Açabilir. Yılı Kapatırken, Aralık Potansiyel Olarak Son Fiyat Döngüsündeki En Düşük Nokta Olarak Düşebilir.

Öncelikle, Opec + Kesintileri Ocak Ayının Başında Yürürlüğe Girecek Ve Gerçekte, Grup Söz Konusu Günde 1.2 Milyon Varile (Mb / D) Hemen Ulaşsa Bile (Kesinlikle Olmayacak), Bu Düşüşler Birkaç Haftadır Devam Ediyor. Bazı Rakamlara Göre, Opec Üretimi Aralık Ayında Çoğu Suudi Arabistan'dan Gelen 800.000 Bpd'den Fazla Düştü.

Böylece, Yeni Yıla Arzda Büyük İndirimlerle Başlıyoruz. Kesintiler, Piyasayı Hemen Dengede Tutmayacak Ve Analistlerin İndirimlerin Büyüklüğünün Sonuçta Yeterli Olup Olmadığına Dair Bir Anlaşmazlık Var. En Azından, Kesimleri Haziran Ayında Sona Ermelerine İzin Vermek Yerine 2019'un Sonuna Kadar Uzatması Gerekebilir. Ancak, En İyi Opec Yetkilileri Zaten Bunu Yapmaya İstekli Olduklarının Sinyallerini Verdiler.

Petrol Piyasasının Dibe Vurmasının İkinci Nedeni, İran'daki Yaptırımlara İlişkin Feragatlerın Mayıs Ayında Sona Ermesine Ayarlanmış Olmasıdır. Reuters'in Son Verileri, İran'ın Ham Petrol Asya Ülkelerinin İthalat Hacminin Aralık Ayında, Bir Önceki Yıla Göre% 12.7 Düşüşle 664.800 Bazında Düştüğünü Gösteriyor. Ancak, Güney Kore Ve Japonya Gibi Ülkeler, Abd Hazinesi'nden Feragat İle, Ocak Ayından İtibaren İran'dan Daha Fazla Petrol Alabileceklerini Belirtmişlerdir.

Bu Nedenle, İran, Yarasanın Hemen Dışındaki Petrol Piyasasında Bir Yükseliş Rolü Oynamak Zorunda Olmayabilir, Ancak Feragat Mayıs Ayında Sona Ermeye Ayarlandı. Trump Yönetimi Bu Sefer Muhtemelen Çok Daha Az Esnek Olacak Ve Ekim Ayının / Kasım Ayının Başlarına Kıyasla Daha Güçlü Bir El Veren Daha Gevşek Bir Petrol Piyasasına Sahip Olacak. Tahminler Değişkenlik Gösterse De, İran’ın Petrol İhracatının Önemli Bir Kısmını Kaybetmesi Bekleniyor; Bu Da Opec + İndirimleriyle Birleştiğinde Fazlayı Silmede Uzun Bir Yol Kat Edebilir.