Çarşamba, 01 Mart 2017 11:32

Google Haberler, Yeni Yasa Uyarınca İspanya'daki Mağazayı Kapatacak

Google Google ZebHukuk

 

Google, yerel yayıncıların içeriğini kullanmak için içerik toplayıcılara ücretler getiren yeni kabul edilen yasaya yanıt olarak Google Haberler'i İspanya'da sunmayı bırakmayı planlıyor.

Arama devi bir şirket blog postasında Çarşamba günü geç saatlerde ilan etti, Ocak ayında yeni bir telif hakkı yasası yürürlüğe girmeden önce hizmeti devre dışı bırakacağını ve İspanyol yayımcılarını Google Haberler'den 16 Aralık'ta kaldıracağını söyledi. Duyurunun kapatılması, Google ile Avrupa gazetesi yayıncıları arasındaki uzun süredir devam eden savaştaki en son çatışma.

Ekim ayında kabul edilen sözde "Google vergi", İspanyol gazetesi endüstrisini temsil eden bir organizasyon olan İspanyol Dailies Editörleri Birliği'ne ücret ödemeleri için haber makalelerinin bağlantılarını ve alıntılarını içeren toplayıcı hizmetler gerektiriyor. Bunu yapmakta başarısızlık, 600.000 € (750.000 $) a kadar para cezasıyla sonuçlanabilir.

Google Haberler başkanı Richard Gingras,Bu yeni mevzuat, her İspanyol yayının Google Haberler gibi hizmetlerin, yayınlarından bile en küçük parçayı bile göstermek için ücret talep etmesini istiyor.Google Haberler'in kendisi para kazanmadığı için (bu sitede hiçbir reklam göstermiyoruz) bu yeni yaklaşım sürdürülebilir değildir.

Dijital haklar savunucusu Electronic Frontier Foundation'ın küresel politika analisti Jeremy Malcolm, bir blog yazısında İspanya'da basına veya İspanyol (ve İspanyolca konuşan) İnternet kullanıcılarına ne gibi bir değer verdiğini görmek zor dedi.

EFF, bağlantı hakkı erozyonunun daha geniş eğilimi konusunda da endişe duyuyor. Örneğin yeni İspanyol yasasının bir başka kısmı, telif hakkı ihlaline neden olan materyali yalnızca bağlantıları kaldırmayı reddeden web sitesi operatörlerine cezai sorumluluk getiriyor, dedi. Malcolm, Avrupa'da aynı eğilimin bir parçası da unutulma hakkı kuralı olduğunun altını çizdi.

Internetin daha fazla zarar görmeden İnternet içeriği düzenlemesinin yanlış yönlendirilmiş yolundan Avrupa'ya dönme zamanı geldi dedi.

Diğer Avrupa ülkeleri, karışık sonuçlar veren son yıllarda Google'dan benzer ücretler talep ettiler.

Almanya geçen yıl yayıncıların arama motorlarını ve toplayıcıları başlıkların ötesinde herhangi bir içeriği kullanmasına izin vermesine izin veren yasayı onayladı ancak Google yayıncılardan bazılarının yaptığı ücret talep etmeden seçim yapmasını istedi.

2012'de Google, Belçikalı gazete yayıncılarıyla Fransız ve Alman dillerine ait Belçikalı gazetelere bağlantı kurma konusunda telif hakkı ihlali arama devi olduğuna karar veren yasal bir anlaşmaya vardı. Belçika mahkemeleri Belçikalı bir gazete yayıncısının yanında ve Google'a 2011'de bağlantıları kaldırmasını emredince, Web devi yayınevleri ile ödeme odaları ve abonelikler de dahil olmak üzere gelirlerini artırmak için bir dizi girişimde bulunmayı kabul etti.

Bir Google temsilcisi, şirketin Google Haberler'in İspanya'da kapatılmasını duyurması inanılmaz derecede üzücü dedi ancak ücretin sürdürülemez olduğunu ve şirketin Google Haberler'den gelir elde etmediğini söyledi.

Bir Google sözcüsü,de yaptığı açıklamada, Bu değişikliklere rağmen, İspanyol yayıncılarla birlikte okuyarak çevrimiçi gelir elde etmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz"