Çarşamba, 15 Mart 2017 11:11

ABD ekonomisinin kasları gevşettiği için Fed'in faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor

 

ABD Merkez Bankası'nın aylık enflasyonda belirgin yükselişe ve enflasyonun hedefine ulaştığına olan güveninin özendirilmesi ile Çarşamba günü üç ayda ikinci kez faiz artırması bekleniyor.

 Fed'in son iki günlük politika toplantısında yapılan faiz artırımı, tahvil getirileri ve finansal piyasalarda genel olarak pişiriliyor ve yatırımcıların böyle bir hareketi yüzde 95'e çıkardığı belirtiliyor.

ABD merkez bankasının bu yılki parasal sıkılaştırmanın Aralık politika toplantısında öngördüğü mevcut üç faiz artışından daha hızlı bir sinyal vereceğine işaret edip etmediğine dönüyor.

Goldman Sachs analistleri, "Fed'in yükselen enflasyon, güçlü büyüme, sağlam hisler, kolay mali koşullar ve 2018'de mali teşvik olasılığı nedeniyle" rüzgara yaslan "beklentisine ilişkin beklentilerin bazılarına uyması gerekiyor. Goldman Sachs analistleri, toplandı.

Bu yıl dördüncü kez artarak "yakın çağrı" yaptıklarını söylediler.

Çarşamba günkü faiz oranındaki artış, Fed'in gecelik borç verme faiz oranını 0,75 ila 1,00 arasında değişen ve halen düşük seviyelerde seyretmekte, ancak merkez bankasının genelde içinde bulunduğu menzile yaklaşmaktadır.

Fed, güncellenmiş ekonomik tahminlerle birlikte en son politika bildirimini 2 PM EDT (1800 GMT) saatinde açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen yarım saat sonra bir basın toplantısı düzenleyecek.

ABD ekonomisi son aylarda kayıplı bir şekilde hareket etti ve Şubat ve Ocak aylarında 230.000'in üzerinde iş kazancı elde etti. Tüketici güveni de artmış ve enflasyon gelişmeye başlamıştır.

Fed politika yapıcıları, euro bölgesi büyümesi ve Çin'in bir yıl öncesine kıyasla daha istikrarlı seyretmesi nedeniyle, küresel ekonomik görünümün iyileşmesinden memnuniyet duyuyor. Son iki yıldır Fed politika yapıcıları, zayıf bir küresel ekonominin ABD'nin büyümesini sınırlayacağını ve enflasyonu düşürerek oranları yükseltmek için herhangi bir neden bırakmadığını düşünüyordu.

Fed'in ekonomik görünümle artan rahatlığı, para politikasını planlananlardan daha hızlı sıkılaştırması anlamına gelmiyor.

ABD'nin katı iş kazanımlarının, geç işsizlik oranına etkisi çok az oldu,bu da işlerin daha da zenginleşmesiyle birlikte iş gücüne yeniden girmeye hazır işten atılan daha fazla işçi olabileceğini gösterdi.

ABD'nin S & P Global Ratings için baş ekonomisti Beth Ann Bovino, Yellen'in temel hedefi ve Fed'i daha önce politika açıklamalarında taahhüt ettiği "kademeli" oran zamanı rotasında tutabilecek bir politika olduğunu söyledi.

Bovino, "Gelen veriler ekonomiyi beklediğimizden daha hızlı bir şekilde ısıttığını gösteriyorsa, Fed daha fazla şeyler yapmak isteyebilir" diye yazmıştı. Fakat "daha fazla insan iş gücüne girmekte olduğu gerçeği, Fed'in şimdiye kadar beklenenden daha hızlı hareket etmesini engelleyebilir.