Pazartesi, 12 Haziran 2017 12:08

Irak, Projelerin Dönüşüyle Kapasiteyi Arttırıyor

Irak, Projelerin Dönüşüyle Kapasiteyi Arttırıyor Zeb Hukuk

Petrol ihracatçısı günde 1,5 milyon varile hedef belirliyor

Nakit sıkışıklığı nedeniyle gecikmeler yaşayan geçmiş ve güncel projeler

Dünyanın en büyük üçüncü ham petrol ihracatçısı olan Irak, rafine ürünümüz 2021 yılına kadar rafine kapasitesini üç kat arttırmayı planlıyor.

Bağdat'taki bir Röportajda Petrol Bakanı Yardımcısı Fayyad El-Nima, Irak'ın yarı özerk Kürt bölgesi dahil olmak üzere, bugün 500 binden az bir oranda, 1,58 milyon varile yükseleceğini söyledi. Yetkili, ülkenin benzin ve gaz ithal ederek yılda 2 dolardan fazla harcadığını söyledi.

Arıtma genişletilmeye yönelik daha önce planlanan planlar, militanlıkla kuşatılmış bölgeleri de safra gerilimleri ve gecikmeler yaşadı. 2012'de hükümet, Irak'ın ertesi yıl başlayarak günde 760.000 varil kayıt kapasitesine ulaşacağını söyledi. Bu hedef kaçırıldı ve 2014'te başlayan jambon benzin pazarlığı, hükümet fonlarını daha sıktı.

Al-Nima, Basra'da planlanan tesislerin ikinci bir rafinerisini içerdiğini ancak ancak 300.000 varil / gün kapasitesinde tesisin teklif verme tarihinin üç aylık olacağını belirtti. Kerkük'te teklif 70.000 varil fabrikasında kapatılmış ve bir ayı bir karar açıklanacak. Nasiriya'da, iki Çinli şirket 150.000 varelik bir tesiste görüştü. Irak, aynı zamanda Basra ve Yakup Daura'daki mevcut rafinerileri yükseltmek yönünde bir ihale duyuracağını belirtti.

Hyundai Mühendislik ve İnşaat Sözleşmeli olarak 140.000 varil günlük bir rafineri inşa etmesini engelledi. Hyundai'ye ham petrol borcu yapması nedeniyle, hükümetin finansman açığını kapatmak için 2 dolar dolarlık kredi talep etmek hüküm.

Ülke ayrıca, yakıt üretimini arttırmakla kalmayıp aynı zamanda Irak ham petrolü için pazarlar açmayı değil, yurtdışı işlemi kapasitesini elde etmek istiyor. Hükümet Çin ve Umman ile rafineriler arasında yatırım yapmak için görüşmelerde bulunmak ve Al-Nima, Singapur ve Endonezya ile görüşmeler planlıyor "dedi.

Irak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ile hamla kapasitesini arttırmaya çalışıyor. Petrol Bakanı Jabbar Al-Luaibi, firmanın her geçen ay Viyana'da yaptığı toplantıda ülkenin yıl sonuna kadar günde 5 milyon varil kapasite artırmayı hedeflediğini söyledi.Irak, günde 4,7 milyon varil kadar pompa yapabilir.El Nima, "Irak'ın üretimi gün geçtikçe artıyor ve pazarlara, yabancı rafinerilere ve yabancılara depolara ihtiyacımız var." Dedi.