Salı, 13 Haziran 2017 16:18

Petrol Boru Hatları, Robotlar Tarafından İncelenecek

Petrol Boru Hatları, Robotlar Tarafından İncelenecek zeb hukuk

Robotlar petrol ve gaza geliyor. Bu mesaj, son zamanlarda duyduğumuz bir şey, Kanada'nın Suncor tarafından yönlendirilen özerk kamyonlarda, otomatik sondaj kulelerine, sismik anket verilerini toplayan robotlara ve kendi kendine yeten hatta uzaktan çalıştırılarak tamamen su altına alınmış petrol üretim platformlarına sahip olan bir şey . Ve bu listenin gelecekte büyüyeceği düşünülüyor.

Petrol ve gaz endüstrisi için tüm bu büyük robotik uygulamaların yanı sıra içeriden boru hattı teftişi yapabilen robotlar da bulunmaktadır. Bu tür dört robot dizisi , bu yıl Valdez terminalindeki Trans-Alaska boru hattı sisteminin 40 yıllık şubesini incelemek üzere kullanılacaktır.

Robotlar, Rusya'daki bir şirket olan Diakont tarafından geliştirildi. Diakont , boru hattı tarayıcılarının Uzaktan Çalışan Teşhis Muayene Sistemi veya RODIS tarayıcılarının çok doğru verileri sağladığını ve zamanında karar vermeye yardımcı olan gerçek zamanlı olarak yaptıklarını söylüyor. Şirket, tek bir erişim noktasından, çapları 1.8 ila 55 inç arasında değişen 1.800 feet boruyu inceleyebileceğini belirtti.

Alaska Dispatch News muhabiri Alex DeMarban, insan isimleriyle birlikte olan dört robotun, korozyon belirtileri için 350 metrelik bir yer altı boru hattı bölümünü kontrol etmek için ultrasona benzer bir lazer ve bir teknolojiyi kullanacağını yazıyor. Boru hattı şubesi, Trans-Alaska boru hattından, Valdez'deki depolama tanklarına kadar ham getiriyor.

Korozyon ve çatlakları tespit etmek için manyetik algılayıcılara dayanan sözde akıllı domuzların veya boru hattı kontrol muayenelerinin yerini alan ilk kez robotlar dahili boru hattı denetimi için kullanılacak değil. Bununla birlikte akıllı domuzlar oldukça uzun ve ana boru hattındaki şubeleri incelemek için kullanılamazlar.

DeMarban, Alyeska Boru Hattı Hizmet Şirketi sözcüsünden aktardığına göre, son birkaç yıldır Alice, Dee, Fiona ve Gary gibi aktarmalı Alaska boru hattının çeşitli yeraltı şubelerine dâhil edildi ve daha önce hiç dahili olarak denetlenmedi Çünkü akıllı domuzlara erişim imkânsız.Tüm robotların sıcak su, deterjan ya da dizel yakıt ile yıkanmış temiz bir boru olması gerekir.

Robotlar, temel olarak boru hattının çapını daire içine almalarına, dikey kesitlere girmelerine ve diğer köşelerini çevirmelerine olanak tanıyan geri çekilebilir bacaklara sahiptir. Kablosuz değildir, ancak çevrelerinden gelen verilerin iletildiği bir kabloyla operatöre bağlanırlar. Ve Diakont'un ABD yönetiminden bir eğlenceli gerçek: Erkek isimlerden biraz daha akıllı oldukları için kadın isimleri olan üç robot var. Şirketin boru hattı hizmetlerinin direktörü Brian Carlson, DeMarban'a verdiği demeçte, boruların ortasında boruların çaplarını değiştirerek tarabiliyorlar.

Diakont, robotlarının su altı petrol ve doğalgaz boru hatlarının etrafındaki tüm endişeler ışığında parlak bir geleceğe sahip olması gereken bir uygulama olan offshore olanlar da dahil olmak üzere her türlü boru hattı için kullanılabileceğini söylüyor. Bir robot incelemesi, bu endişeleri geçici derecede de olsa, sözlü güvencelerle dolu bir şirket beyanından daha iyi bastırabilir.

Bu robotların bir gün neredeyse tamamen otomatik bir tedarik zincirine dönüşebilir mi? İmkansız değil. Otomatik kuleler kuyuları açacak, ekstraksiyon da otomatik olacak ve saha bakımı da yapılacaktır. Bunun ne kadar sürede olacağı başka bir sorudur.