Pazartesi, 30 Kasım -0001 01:56

Eni, 45,000 Bpd Sahada Gana'dan İlk Petrolü Pompaladı

Eni, 45,000 Bpd Sahada Gana'dan İlk Petrolü Pompaladı Zeb Hukuk

 

İtalyan petrol ve gaz ana şirketi Eni SpA Perşembe günü 45.000 bpd'lik Sankofa petrol sahasından ilk petrol pompalamaya başladı , İtalya'daki Gana Büyükelçiliği Twitter'da söyledi .

Birinci petrol töreni yapıldı katıldığı Gana Cumhurbaşkanı Nana Akufo Addo ve Eni CEO'su Claudio Descalzi tarafından.

Sankofa, Gana'nın batı kıyısındaki Offshore Cape Üç Noktalar (OCTP) bloğunda 7,9 milyar dolarlık Entegre Petrol ve Gaz Geliştirme Projesi'nin alanlarından biridir ve Eni, Mayıs ayında planlamanın öncesinde üretime başlayacağını açıkladı.

OCTP, yaklaşık 770 milyon varil petrol eşdeğeri (mboe) bulunan, 500 milyon varil petrol ve 270 mboe ilişkisiz gaz bulunan Sankofa Ana, Sankofa Doğu ve Gye-Nyame tarlalarından oluşmaktadır. 40 milyar metreküp. Proje ayrıca, üretimi tamamen Gana'nın iç pazarı için ayrılan gaz alanlarının geliştirilmesini de içeriyor.

Eni, yüzde 44,44'lük hisseyle OCTP bloğunun operatörü, Vitol'un yüzde 35,56'sı, geriye kalan yüzde 20'lik Gana Ulusal Petrol Şirketi (GNPC) bulunuyor.

Eni, 2009 yılından beri Gana'da faaliyet gösteriyor ve OCTP projesinin başlamasıyla İtalyan grubu Gana'nın ana enerji operatörlerinden biri haline geliyor.

Geçtiğimiz yıl, Eni, OCTP Bloğu'nun bitişiğindeki Cape Three Points Block 4 için yeni bir arama lisansı aldı. Başarılı olursa, OCTP ile olan sinerjiler hızlı bir şekilde devreye sokulmasını sağlayacaktır. İtalyan şirkete göre, ilk keşif kuyusunun açılması, 2018'de Block OCTP kuyularının delinmesi ile devam etmesi bekleniyor.

Eni CEO'su Descalzi, ilk petrol töreninde grubun doğal gaz satmaya ve Gana'yı enerji merkezi haline getirmeye karar verdiğini söyledi .

Gana'nın petrol üretiminin, küçük Afrika ülkesinin büyük üretim tesislerinden birinde iki aydır kapatılmasına rağmen, bu yıl ortalama 200.000 bpd olması bekleniyor .