Salı, 11 Temmuz 2017 10:56

Irak, İran Sınırında Petrol Sahasında Delme İşlemine Başladı

Irak, İran Sınırında Petrol Sahasında Delme İşlemine Başladı Zeb Hukuk

Devlet üreticisi Maysan Oil Company, Petrol Bakanı Jabrane Al-Luaibi'nin ziyareti sırasında başlatılan kritik alanda petrol ve doğal gaz gelişimini denetleyecek.

Petrol bakanlığından yapılan bir diğer açıklamada, PetroChina tarafından işletilen Haifaya petrol sahasının, gelecek yılın sonuna kadar günde 400.000 varille çıkışını iki katına çıkaracak genişleme çalışmaları başlatılacağı belirtildi.

Petrol kârları, Irak'ın hükümet gelirlerinin yüzde 95'inden fazlasını temsil ediyor ve endüstrinin toparlanmasını, ülkenin ISİS sonrası yeniden yapılandırma koşullarını tanımlayacak önemli bir ulusal politika hedefi haline getiriyor.

Enerji konularında İran ve Irak arasındaki ilişkiler son birkaç yıldır dostça davranıyor. İran nihayet alıcı ülkedeki zorlu güvenlik durumundan dolayı dört yıl geciktikten sonra komşusuna doğalgaz ihraç etmeye başladı . Reuters tarafından aktarılan IRNA ile konuşan bir petrol bakanına göre, ihracat geçen ay 7 milyon metreküp seviyesinde gerçekleşti ancak gelecekte belirtilmemiş bir noktada 35 milyon metreküpe ulaşması gerekiyor.OPEC üyesi Irak, bloğun ulusal çıktı açısından sadece Suudi Arabistan'ın ardından ikinci büyük petrol üreticisidir. Platts'un OPEC ülkelerinden yaptığı toplam üretim , Mayıs ve Haziran ayları arasında günde 220.000 varile yükseldi. Platts, geçen hafta yaptığı rakamları gösterdi. Libya ve Nijerya çıkışlı üretim artırımı bloğun, OPEC'in yeni üyesi Ekvator Ginesi'nden oluşan 600.000 varil ile geçen Kasım ayında verdiği 31,9 milyon bpd'lik üretim sınırını aşmasına ve OPEC'in askıya alınmış üyesi Endonezya'ya dahil olmamasına neden oldu.

Haziran ayı için üretimin yüksek olmasına rağmen, OPEC'in resmi uyumu% 100'ün çok üzerinde yer alıyor çünkü muafiyetlerin üretim artışları bloğun azami maksimum üretime karşı sayılmaz. OPEC'in en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan, 2 numaralı Irak'tan yeni çıktının ve ihracatın telafi edilmesiyle, aslanın kesintilerdeki payını aştı.