Pazartesi, 24 Temmuz 2017 10:06

Küresel Piyasalar: Dolar Fed öncesi kayıplarını korudu, hisseler karışık

Küresel Piyasalar: Dolar Fed öncesi kayıplarını korudu, hisseler karışık Zeb Hukuk

Fed'in faiz karrı öncesi karışık seyretti. Petrol  OPEC toplantısı öncesi varil başına 46 Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, haftanın ilk işlem gününde, şirket karları ve doların altında kalırken, yen erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi.

Avustralya hisseleri düşerken ve Japonya'da Topix Endeksi kayıplarını azaltırken, Hong Kong ve Çin'de gösterge endeksler yukarı yönde hareket etti. Dolar, Cuma günü Mayıs 2016'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından kayıplarını korudu. Ham Petrol , geçen hafta yüzde 1.7 düştükten sonra dar bir bantta dalgalandı. ABD Hazine tahvilleri ve altın fazla değişmedi.

Amazon.com Inc.'den GlaxoSmithKline Plc'ye, sanayi devlerinden gelecek kar rakamları ve merkez bankası politika tartışmaları, küresel hisse senetlerinin toplam değerinin 78 trilyon dolara çıkmasına neden olan boğa piyasası için önemli testler olarak değerlendiriliyor. Yatırımcılar ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya'ya ilişkin soruşturmanın genişlediği bir ortamda, Beyaz Saray'ı düzene kurma çabalarının ardından, Washington'dan gelebilecek sürprizlere de bakacak.

Trump'ın kıdemli danışmanı Jared Kushner Pazartesi günü Senato İstihbarat Komitesi'nin sorularını yanıtlayacak ve Donald Trump Jr. ve Trump'ın seçim kampanyasının başkanlığını yürüten Paul Manafort, Çarşamba günü Senato komitelerinin önüne çıkacak.

Piyasalarda bu hafta izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin, öncü göstergelerin yukarı yönü işaret etmesi ile birlikte, geçen ay içi sanayi kesimi karları verisini açıklayacak. Japonya'da bu hafta açıklanacak olan Haziran verileri de, sıkılaşan işgüü piyasası ve artan hanehalkı harcamalarına karşın, TÜFE'de durgun seyri gösterebilir.

*Fed Başkanı Janet Yellen sıkıntılı bir durumla karşı karşıya: Enflasyon durgun seyrini sürdürüyor ve işgücü piyasası güçlü. Sonuç olaak, Fed'in Çarşamba günkü toplantısında değişikliğe gitmesi beklenmiyor ve yatırımcılar ve ekonomistlerin dikkatleri, karar sonrası yapılacak açıklamada, yetkililerin genişlemiş bilançoyu küçültmeye yönelik planlarına ilişkin işaretlere çevrilecek.

*Öte yandan, küresel bankacılık devleri  Deutsche Bank AG, Nomura Holdings Inc., BNP Paribas SA ve UBS Group AG ve ilaç sektörü devleri Merck, Roche and Eli Lilly'nin yanında, McDonald’s, Caterpillar, GM, Ford, Boeing, Royal Dutch Shell, Total ve Exxon da finansallarını açıklayacak kuruluşlar arasında yer alıyor.

Hisse Senetleri

*Japonya'da Topix Endeksi, günün erken saatlerinde yüzde 1 kadar düştükten sonra biraz toparladı ve Tokyo saati ile 14:43'te yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 ve Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 0.6 yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 düştü. Gösterge endeks geçen hafta Perşembe ve Cuma yatay kapandı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında, erken saatlerde yüzde 0.3 yükseldikten sonra kazançlarının büyük kısmını geri verdi ve yüzde 0.1'den az yükselerek 111.05 seviyesine geldi. Japonya para birimi son beş seansta değer kazandı ve Cuma günü 16 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı.

*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.1671 seviyesine çıktı. Yeni Zelanda doları yüzde 0.4 zayıfladı.

*Avustralya doları, merkez bankası başkanı Philip Lowe'un Çarşamba günü yapacağı konuşma öncesi 79 ABD senti seviyesinin üzerinde işlem gördü. Merkez bankasının 2 numarası Guy Debelle geçen hafta, bankanın son dönemdeki şahin söyleminin tonunu düşürdü.