Perşembe, 17 Ağustos 2017 10:05

Küresel ekonomi daha hızlı ve sağlam büyüyecek gibi görünüyor

Küresel ekonomi daha hızlı ve sağlam büyüyecek gibi görünüyor Zeb Hukuk

Küresel ekonomi, ikinci çeyrekte iki buçuk yılın en hızlı yükselişini kaydetmesinin ardından daha hızlı ve sağlam bir büyüme göstereceği bir yıl geçirecek gibi görünüyor. 


Japonya ve Euro Bölgesi gibi uzun süre boyunca yavaş ilerleme kaydetmiş ekonomilerin canlanmasıyla ekonomik genişleme, geniş çapta gerçekleşiyor. Ekonomistler, elde edilen kazançların, enflasyon veya diğer ekonomik gerileme işaret eden değişkenlerden gelmemesi sebebiyle sürdürülebilir olduğu görüşünde. 

New York'ta Deutsche Bank uluslararası başekonomisti Torsten Slok, "Küresel ekonomi, geçtiğimiz birkaç yıla nazaran çok daha iyi durumda" dedi ve "Resesyonu tetikleyici herhangi bir faktör görmüyoruz" diye konuştu. Slok, ekonomik toparlanmanın kurumsal karları artıracak kadar sağlam, ancak enflasyon ve faizlerde çabuk bir ilerlemeye sebep olacak kadar hızlı olmadığını düşünüyor. 

Gelişen ve gelişmiş piyasa hisselerinden oluşan MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, son beş çeyrek boyunca yükseldi ve 2007-2008 finansal krizinden bu yana olan en uzun kazancını sağladı. 

Küresel GSYH'nin 2017'de yüzde 3.4, 2018'de ise yüzde 3.5 artacağı beklentisinde.