Pazartesi, 25 Aralık 2017 12:01

Crystallex, Citgo'yu kontrol altına alacak gibi görünüyor

Crystallex, Citgo'yu kontrol altına alacak gibi görünüyor zebhukuk

Kanada madenci Crystallex, bir federal ABD'li hakimin, yerleşim ödemeleri yapmak için şirkete göre Venezuela'nın başarısızlığa uğradığına göre PDVSA'nın ABD'li işi Citgo'yu kontrol etmesine izin vermesini istedi. Ödeme, 2016 yılında uluslararası bir tahkim mahkemesi tarafından Crystallex'e verildi. Mahkeme, Chavez hükümeti Crystallex'in ülkedeki bir altın madeni ruhsatı denetimini ele geçirdikten sonra Caracas'ın madenciyi 1, 2 milyar ABD Doları ödemesi gerektiğini söyledi.

Kanadalı şirkete göre, Las Christinas mevduatının kamulaştırılmasından sonra iflas ilan etmek zorunda kaldı. Bu Ağustos ayında, bir ABD bölge mahkemesi Crystallex'e, Venezüella varlıklarını 1.2 milyar dolarlık tazminata karşılık olarak ödeme olarak ele geçirme yetkisi verdi. Venezuela, geçen ay anlaşmazlığı çözmeyi nihayet kabul etti.

Caracas, Kasım ayı sonuna kadar 25 milyon ABD doları, yıl sonuna kadar ise 15 milyon ABD doları tutarında Crystallex'i vaat etmeyi taahhüt etti. Caracas, 2020 yılının sonuna kadar 400 milyon ABD doları daha ödeyeceğini de belirtti. Ancak Crystallex, henüz herhangi bir ödeme almadığını söyledi.

Bununla birlikte Venezuela, Citogo ve PDVSA'nın, devlet enerji şirketi ve devletin kendisinin farklı varlıklar olduğu yönündeki anlaşmazlık ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı ve Crystallex'in başlattığı davanın sanık olarak davalı olduğunu savundu.

İlgili: ABD, Çin'den Kuzey Kore'ye Yeni Petrol Yaptırımları Uygulamasını İstiyor

Venezuela'daki varlıkların kamulaştırılması için bir miktar tazminat alma girişiminde en uzak alan olan Crystallex, görünüşe göre sabrını yitiriyor ve şu anda PDVSA ve Venezüella eyaletinin aslında bir ve birinin aynı şey. Kanadalı şirketin mahkemeye sunduğu kanıtlardan bazıları PDVSA'nın hashtag #PDVSAesVenezuela içeren tweet'iydi, yani PDVSA Venezuela'dır.

PDVSA'nın avukatı, devlet petrol şirketinin mahkeme ile Crystallex'e 1.2 milyar dolar tazminat ödenmesine karar verdiği tahkim sürecine taraf olmadığı konusunda ısrar etti.