Salı, 21 Şubat 2017 16:57

Avukatlar Brexit'ten Sonra İnsan Hakları Krizi Konusunda Uyarıda Bulundular

Önde gelen avukatlar,  Brexit'in,  İngiltere ve Avrupa çapında "domino etkisine" sahip olabilecek bir insan hakları krizini tetikleyebileceği konusunda uyarıyorlar.

Observer'a  göre İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılması  İnsan Hakları açısından İngiliz vatandaşlarının Beyaz Rusya'daki insanlar gibi olacağını düşündürüyor.

50'den fazla tanınmış avukat ve akademisyen tarafından imzalanan mektupta; "

"AİHM, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'nın barış kapısı oldu ve Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra Doğu Avrupa'da demokrasinin belirgin bir şekilde büyümesinde etkili oldu. Sözleşmenin bir parçası olmayan Belarus'un "Avrupa'nın son diktatörlüğü" olarak bilinen bir devletin tesadüftür. "

Mektup, Başbakana, Birleşik Krallık'ın hukukun üstünlüğüne saygı göstermeyi ve Brexit sonrası eyaletin yetkileri konusunda sınırları koruma niyetini belirlemek için baskı oluşturacak.

Avrupa Birliği'ne üye olmak için, ülkelerin Lizbon Anlaşması yoluyla AB yasalarına dahil edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin imza koyucusu olması gerekir. Fakat Brexit, Birleşik Krallık AB'yi terk ettikten sonra yurttaşlarına yasal garantilerin verileceği konusunda sorular ortaya atıyor.