Pazartesi, 06 Mart 2017 14:17

Silikon Vadisi Yüksek Mahkeme davasında trans-cinsiyet haklarını destekliyor

Tech yaklaşan bir ABD Yüksek Mahkemesi davasıyla bağlantılı olarak transseksüel hakların arkasında destek vermeye hazırlanıyor.

İnsan Hakları Kampanyası Perşembe günü 53 şirketin Virginia'dan bir transseksüel erkek olan Gavin Grimm'e destek veren bir amikalı kısa bir açıklama yaparak Gloucester County'deki okul yönetim kuruluna cinsiyet kimliğine uygun banyoyu kullanma hakkı üzerine dava açtığını söyledi. Bildiriyi imzalayan şirketlerin yarısından fazlası Apple, Microsoft, eBay, IBM, Intel, Twitter ve Yahoo da dahil olmak üzere teknoloji şirketleri.

İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Başkanı Çad Griffin, yaptığı açıklamada, "Ülke genelinde kurumsal liderler konuşuyor çünkü trans-cinsiyet gençlerine saldırı düzeninin yalnızca utanç verici olmadığını biliyoruz - aynı zamanda çalışanlarının ve müşterilerin ailelerini de riske atıyor" dedi.

Chipmaker Intel, kısa yazmanın yanı sıra "Intel bu LGBTQ meslektaşlarımız, müşterilerimiz, topluluklarımız, tedarikçilerimiz ve ortaklarımızla birlikte olmak için bu amiku kısa metne imzaladı ve biz LGBTT bireylerin eşitliliğinin sivil bir hak olduğuna kesinlikle inanıyoruz" diye bir blog yazısı yazdı. "

Kısa listeyi imzalayan şirketlerin birçoğu görüş talebine derhal yanıt vermedi veya kısa açıklamanın ötesine ekleyecek bir şeyleri olmadığını belirtti.

Tech sosyal konularla giderek daha fazla ilgileniyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Google, Facebook ve Apple gibi şirketler çeşitlilik raporları yayımladı ve daha az homojen hale getirmek için politikalar ve uygulamaları benimsediler. Şirketler ayrıca, Cumhurbaşkanı Donald Trump'ın Ocak ayındaki yönetici göç konusundaki emri üzerine konuştu.

Hangi banyoyu kimin kullanabileceği konusu sıcak tartışılıyordu. Şubat ayında Trump, Cumhurbaşkanı Barack Obama'nın 2016 yılında trans-cinsiyet devlet okullarındaki öğrencilerin banyolarını toplumsal cinsiyet kimliklerine uygun hale getirmek için yaptıkları politikaları tersine çevirdi. O sırada bir takım teknoloji şirketleri konuştu. Twitter ve Meydan'ın CEO'su Jack Dorsey "Twitter ve Meydan LGBTQ topluluğu ile her zaman yan yana" diye yapılan tweet, "Transeksüel öğrencilerin geri çekilmesi yanlış."

IBM, politikanın geri çevrildiği tarihte şunları söyledi: "IBM, 2002 yılından beri cinsiyet kimliği veya ifadesine dayalı ayrımcılığa karşı açık bir politikaya sahip ve toplumsal cinsiyet kimliği temelinde ayrım yapan herhangi bir politika da dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığa muhalefet ediyoruz eğitimde."

Teknoloji transkrim sorunları konusunda ilk defa bu değil. Salesforce CEO'su Marc Benioff, transklad insanlarının doğum sırasındaki cinsiyetlerine göre banyolar kullanmalarını gerektiren Kuzey Carolina yasalarının sesli bir karşıttı. PayPal, geçen yıl Charlotte, Kuzey Carolina'da genişlemek için nixing planlarını protesto etti ve IBM, Microsoft, Cisco ve eBay gibi şirketler, Adalet Bakanlığı'nın sözde "banyo faturası" nı engelleme çabasını destekleyen bir amicus kısa özeti 2016'da imzaladı.

"Her çocuğun korku, endişe ve ayrımcılık tehditlerinden kurtulma fırsatı bulması Salesforce, transeksüel öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencilere eşit muamele görmesi gerektiğini ve haklarını sınırlamak için herhangi bir çaba göstermediğine inanıyor. "Salesforce Perşembe günkü kısa açıklamayla ilgili bir bildiride bulundu.Söz konusu bildiri, 28 Mart'ta Yüksek Mahkeme'ye gitmesi beklenen Grimm'in davasıyla birlikte gönderilecek dedi.