Salı, 04 Temmuz 2017 18:30

Kanada Mahkemesi, Kürt Petrol Tankının Ele Geçirilmesini Söyledi

Kanada Mahkemesi, Kürt Petrol Tankının Ele Geçirilmesini Söyledi zebhukuk

 

Rudaw gazetesinin Pazartesi günkü haberine göre, bir Halifax mahkemesi geçen hafta Kanada sahilinde en son tespit edilen Kürdistan'tan ham petrol taşıyan bir petrol tankerinin ele geçirilmesi için bir izin belgesi düzenledi.

Bir hafta önce Cebelitarık Boğazı'ndan çıktıktan sonra izcisini kapatmadan önce Kürdistan'dan ham petrol taşıyan ve ABD'ye giden petrol tankeri-Halifax'tan 300 mil uzakta ya da Boston'dan 600 mil uzakta görünen Financial Times Uydu gemi takip verilerinden alıntı yaparak geçen cuma günü bildirdi.

Ancak Rudaw'a göre, Halifax'taki bir mahkeme, 29 Haziran'da "yaklaşık 721.915 varil Yurtdışı ham petrolün Neverland" adlı geminin yükünün tutuklanması emrini kaydettiğini açıkladı.

Ertesi yılı siyasi bağımsızlık referandumuna hazırlanırken, Neverland tankerinin başlangıçta Birleşik Devletler'e yönlendirileceği ve yarı bağımsız bölgenin ekonomik bağımsızlığının desteklendiği düşünülüyordu. Kürdistan'da bulunan Kerkük alanından çoğunlukla çıkarılan yaklaşık 650.000 varil petrol Haziran ayında Akdeniz'ten ayrıldı. Petrol tankerinin rotası, Amerikan Doğu kıyılarında, üç yıl süren bir boşluk sonrasında, Washington'un gerçek sadakatleri üzerine Bağdat'la olan bir anlaşmazlığın neden olduğu çizginin, transatlantik gönderileri durdurduğunu gösterdi.

Kürdistan'ın Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami geçen hafta yaptığı açıklamada, Kürdistan'a ham petrol alıcıları tarafından petrolün ABD'ye gitmediğinden emin olduğunu söyledi. Hawrami, merkez Irak hükümetinin hukuki geçerliliğine itiraz ettikten kısa bir gün sonra Reuters'le konuştu. Kürt petrolü Amerikan mahkemelerinde ABD'ye ham petrol ihracatı bağlamında Bağdat ve Erbil arasında devam eden bir gerginlikte ihracat yapıyor.

Irak Petrol Raporu'na göre 1 Temmuz Cumartesi, Irak tankeri ele geçirmek için Kanada emri çıkardı ve Kürdistan petrolü Nova Scotia'dan boşaltıldı. Irak Petrol Raporu, yasal eylemin Kürt petrolünün Kanada'ya satışını engellediğini ve Neverland'ın Atlantik Okyanusuna geri gönderildiğini bildirdi.