Perşembe, 13 Temmuz 2017 10:59

DOJ, Trump ekibi ile görüşmeden önce Rus avukatını ABD'ye bıraktı

DOJ, Trump ekibi ile görüşmeden önce Rus avukatını ABD'ye bıraktı Zeb Hukuk

Donald Trump'un iç çevresine nüfuz eden Rus avukat , geçtiğimiz yıl başkanın en büyük oğlu, Kongre üyeleri, gazeteciler ve Devleti mahfeden bir lobicilik kampanyasına başlamadan önce "olağandışı koşullar" altında Adalet Bölümü tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ne kaldırıldı. Daire memurları, mahkemeye ve Adalet Bakanlığına ait belgelere ve mülâkata göre. 


Bu vahiy, Rusya-Trump soruşturmasının en yeni ve en ilginç figürünün vizesiz ülkeye girmesini sağlama olanağı veren Obama Adalet Departmanı anlamına geliyor.

Daha sonra avukat arabulucusu ile Koz kampanyası arasında gerçekleşen bir dizi olay sonunda cumhurbaşkanının en büyük oğluyla ilgili tartışmalara yol açtı.

Haziran 2016'da Donald Trump Jr. ile birlikte Trump Tower'da toplandıktan sadece beş gün sonra, cumhurbaşkanının damadı Jared Kushner ve daha sonra Trump kampanyası başkanı Paul Manafort, Moskova'nın avukatı Natalia Veselnitskaya, House Foreign Affairs'in ön sıralarındaWashington'da ortaya çıktı Komite , Rusya politikasıyla ilgili duruşmayı dinlediğini duyurdu.

Ayrıca Rusya yanlısı bir lobi kampanyası düzenledi ve Washington'daki DC Newseum'da bir olaya katılarak Rus destekçilerin, Rusya'nın lider Vladimir Putin'in canına sıkıntı verdiği Magnitysky Yasası olarak bilinen ABD insan hakları yasasının temel prensiplerine meydan okuyan bir film gösterdi. Ve geri döndürmeye çalıştılar. 

Magnitsky Yasası, Putin'in hükümdarlığı sırasında dolandırıcılık ortaya çıkardığını iddia eden bir Rus avukatının ölümüyle bağlantılı olan iddia edilen insan hakları ihlalleri nedeniyle Rusya'ya mali ve diğer yaptırımlar uyguladı. Rusya, yasaların Amerikalıların Rus çocuklarını kabul etme yeteneğini askıya alması nedeniyle 2012'de kabul edildikten sonra misilleme yaptı. 

En az beş kongre çalışanı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri katılan filmin gösterildiğini, Veselnitskaya'nın çabaları hakkında Adalet Bakanlığına yapılan bir Yabancı Acente Kayıt Yasası şikayetine göre. 

Ayrıca Veselnitskaya, Rusya politikasını denetleyen Evin alt komisyonu başkanı olan Cumhuriyetçiler tarafından sıkça ziyaret edilen bir akşam yemeğinde yaklaşık 20 diğer konuk olan bir akşam yemeğine katıldı. 

Çarşamba günü The Hill'e verdiği röportajda Rohrabacher, "Yaklaşık 20 kişilik Capitol Hill Kulübünde bir akşam yemeği düzenlendi. Sanırım oradaki tek kongre üyesiydim. Magnitysky davasından bahsediyorlardı. Ancak bu sadece konu değildi. Başka şeyler oluyordu. Sanırım oradaydı ama aramızdaki herhangi bir konuşmayı hatırlamıyorum. Ama anladım onun masada olduğunu " 

söyledi . Rohrabacher, Veselnitskaya ve ABD'sine inandığını söyledi . Eski Demokratik Kongre Üyesi Ronald Dellums'un da yer aldığı meslektaşları, Magnicitsky Yasasını tersine çevirmek ve Amerikalıların Moskova'nın askıya aldığı Rus çocuklarını kabul etme yeteneğini geri getirmek için diğer milletvekillerine lobi faaliyetleri yürütüyorlardı. 

"Karşılaştığımız diğer konularla karşılaştırıldığında bunun çok ağır bir şekilde lobi olduğunu düşünmüyorum" dedi. 

Rohrabacher, eski kongre meslektaşı Dellums gelince, Magnitsky Yasası ve evlatlık konusu hakkında "Ron ve ben birbirimizi seviyorum ... bir lobici görevlisi olduğuna inanmam gerekiyor ama bilmiyorum" konusundaki 

görüşmelerini hatırlattığını söyledi . Veselnitskaya Dellums da yorum isteyen ofisinde bir çağrı dönmedi. onun Moskova ofisinde Çarşamba yorum isteyen bir çağrıyı geri. etmedi 

Veselnitskaya'nın Ocak ayında ülkede kalma izninin sona ereceği Ocak 2016 başlarında yapılan duruşmada federal savcılar, Veselnitskaya'nın ABD'de kalması için daha fazla zaman istediği için şartlı tahliye göçünün verilmesinin ne kadar nadir olduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Avukat Yardımcısı Paul Monteleoni, 6 Ekim 2016 tarihli bir duruşmada, "Ekim ayında hükümet normal vize sürecini geçti ve ülkeye girmek için olağanüstü izin verdi" dedi. "Bu isteğe bağlı bir harekettir. Tüzük, Başsavcının olağandışı koşullarda yapmasına izin verir. Bu durumda Bay Katsyv'nin tanıklık edebileceği şekilde yaptık. Ve Rus avukatının ülkeye yardım etmesini sağlamak için daha fazla yer ayırdık "diye ekledi. Savcı, Adalet'in davanın duruşması yaklaştıkça avukatın ABD'ye tekrar girmesine izin vermeye hazır olduğunu belirtti ve böylece yargılamaya hazırlanmasına ve davalara katılmasına yardımcı olabildi. Mahkeme kaydına göre, başsavcı Adalet Bakanlığı'ndan Veselnitskaya'nın göçmen tahliyesini bir hafta daha uzatma talebinde bulundu ve bu davadaki davalara karar verdi. Mahkeme dosyasında, bu talebin veya Veselnitskaya'nın o baharda ülkede nasıl göründüğünü gösteren başka bir kayıt yok. New York'taki ABD Dışişleri Bakanlığı, Çarşamba günü The Hill'e Veselnitskaya'nın Ekim 2015'ten 2016 yılının başında yapılan göçe tabi tutulması şartıyla ülkeye girmesine izin verdiğini doğruladı.

Senato Yargı Komitesi Başkanı Chuck Grassley (R-Iowa), ABD hükümetinden Veselnitskaya'nın ABD'ye nasıl girip nereye gittiğini gösteren tüm kayıtları sunmasını istedi. Bu talebin, faaliyetlerine ek ışık tutabileceği yönündeki bir talep. Veselnitskaya ile temas kuran veya ABD'nin 2016'daki faaliyetlerini izleyen yarım düzine Amerikalıyla yapılan görüşmeler, birincil hedeflerinden birinin Kongre ve / veya diğer siyasi liderlerin 2012 Magnitsky Yasası'nı Rusya'yı cezalandırmakla ilgilenip ilgilenmeyeceğini görmekti. Ya da en azından Magnitsky isminin, dünya genelinde insan hakları ihlalcilerini cezalandırmak için 2016'da Kongre boyunca yoluna giren yeni bir yasa üzerinde kullanılmayacağını onaylayın.

"Onun ve ABD'nin şüpheleri yok ki Meslektaşları Magnitsky'yi yürürlükten kaldırmak ya da en azından Kongre'nin kabul ettiği küresel yasadan çıkarılmasını sağlamak için kulis yapıyorlardı "dedi. Magnitsky Yasasının ana savunucusu olan ve Veselnitskaya, Dellums ve diğerlerine karşı bir FARA şikayetinde bulunan ABD'li işadamı William Browder ABD'li yetkililer, iş nedeniyle yabancı ajan lobicileri olarak kayıt yaptırmaları gerektiğini iddia etti.

2012 yasası, ABD makamlarının Rus hükümetinin ABD şirketlerine zarar veren kara para aklama sisteminde 230 milyon dolarlık büyük miktarda para aklama yaptığını iddia eden Moskova avukat / muhasebecisi Sergei Magnitsky'nin hapishane ölümünden dolayı Rusya'yı cezalandırdı. 

Magnitsky, bir Rus hapishanesinde gizemli bir ölümünden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde şöhret sahibi oldu, Ancak Rus yetkililer olaylarını tartıştılar ve 2011'de ölümünden sonra Rusya'da dolandırıcılıktan mahkum oldular. 

Magnitsky dolandırıcılığının alternatif teorisi Veselnitskaya ve ABD'li müttefiklerinin Rohrabacher, Trump ekibi ve diğer liderler de dahil olmak üzere Amerikalı yetkililerin eline geçmeye çalıştıkları anlamına geliyor. 

Versenitskaya ile çalışan Washington lobicilerinin yabancı acenteler olarak kayıt olmamış olduğunu iddia eden Browder'in şikayeti, Adalet Bakanlığı'nda hala beklemede. Washington'da Veselnitskaya ve müttefiklerinin Haziran 2016'da katıldığı veya sahnelendiği çeşitli olaylar tespit etti. 

Hepsi Rus avukatı, 9 Haziran'da Trump'un en büyük oğlu Demokrat rakibe Hillary Clinton'ı kirleteceğine ve bunun yerine Magnitsky ve evlatlık alma konusundan bahsetmek için toplantının kullanıldığı bir seyirci seçmek için bir müzik sponsoru arkadaşı kullandıktan hemen sonra meydana geldi Trump Jr. ve Veselnitskaya. 

13 Haziran'da Veselnitskaya, Browder'ın şikayetine göre bir avuç kongre personeli ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çeken Newseum'da Magnitsky karşıtı bir filmin gösterimine katıldı. 

Ertesi gün Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Komitesi Başkanı Ed Royce'un (R-Kaliforniya) başkanlığındaki duruşmanın ön sıralarında ABD-Rusya politikasının geleceğini ifade eden eski ABD büyükelçisinin hemen arkasında yer aldı. 

Rohrabacher, Dellums ile yaptığı görüşmelerin Magnitsky ve evlat edinme konusuyla ilgili yaptığı konuşmanın ardından yaklaşık 20 kişiyle birlikte Veselnitskaya'nın da bulunduğu Capitol Hill Kulübü'ndeki bir akşam yemeğine katıldığını söyledi. 

2016 yazında gerçekleştirilen Magnisky Yasasını yeniden adlandırma girişiminde bulunan lobicilik çabalarına yakın kaynaklar, yalnızca bir veya iki ay sonra gerilediğini söyledi. İngilizce konuşmayan Veselnitskaya'yı gizemli ve gölgeli bir figür olarak nitelendirdiler. Çeşitli toplantılarda bulunmasına rağmen, lobicilik kampanyasında resmi bir rol oynayıpaşmamasına karışık olduklarını söylediler. 

Kaynaklar ayrıca Veselnitskaya ile olan etkileşimlerini Trump Jr.'nın yaptığı gibi açıkladı. Kim için çalıştıklarını veya motivasyonlarının ne olduğunu bilmediğini iddia ettiler. 

"Natalia bir kelime İngilizce bilmiyordu, "Dedi bir kaynak. "Kimsenin bunun sofistike bir lobicilik gayreti olduğunu söylemesine izin verme. Şimdiye kadar gördüğüm en az profesyonel kampanyaydı. 

Eğer o Moskova istihbarat camiasının kremindiyse o zaman endişelenecek bir şey yok "dedi . Veselnitksaya ile bir araya geldikleri kaynaklar, Rusya'daki belgeselin yayınlanmasıyla sonuçlanan lobicilik kampanyası boyunca yalnızca bir iki kez, Magnitsky, bir Rus cezaevinde dövüldü. Newseum'da 

kongre görevlileri ve Dışişleri bakanlığı çalışanları da dahil olmak üzere yaklaşık 80 kişi katıldı.