Pazartesi, 07 Ağustos 2017 09:33

Rus Kırım Projesi Yeni AB Yaptırımlarına Karşı

Rus Kırım Projesi Yeni AB Yaptırımlarına Karşı ZEB HUKUK

Rus Enerji Bakanı Andrew Cherezov ve üç yeni Rus şirketi şu anda, Kırım'a gaz türbinleri teslim ettikleri için Avrupa Birliği'nden yeni yaptırımlarla karşı karşıya.                                                                         

Eklemeler, varlığın dondurulmasına ve Avrupa ülkelerine seyahat yasağına tabi olan 150 kişinin ve 37 firmanın mevcut kara listesine katkıda bulunuyor. Rus Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Brüksel'in bir dizi Rus yetkili ve şirketi, Siemens gaz türbinlerinin Kırım'a gayri meşru olarak tedarik edilmesine yönelik bir misilleme önlemi olarak dahil etme kararı, derin pişmanlığa neden dedi.                                                                                                                                                            

AB'nin Ukrayna'daki Rus müdahalesine karşı tutumu, Moskova'nın Kırım'la ilgisi olan bir kampanyaya başlamasıyla 2014'te başladı. Rusya şimdilik Kırım'da yeni enerji altyapısı inşa etme aşamasındadır, ancak Batı yaptırımları çabaları raydan çıkarmaya devam etmektedir. 1.3 milyar dolarlık proje, ilhaktan beri elektrik kesintileri geçiren sakinlere elektrik sağlanması için Kırım'da iki yeni yüksek teknoloji planına sahip olmak. Bitkiler kısmen inşa edilmiş ancak Siemens yan kuruluşu tarafından üretilen gaz türbinleriyle çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte yetkilileri, bu tür türbinler sağlamayı planlamadıklarını söyleyen Siemens, Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarını ihlal etme riski taşıyan ulaştırma, telekomünikasyon ve enerji sektörleri için mal ve teknoloji ya da petrol, doğalgaz ve petrol arama çalışmaları Maden kaynakları Kırım şirketlerine veya Kırım'da ihraç edilemez dedi.

Nisan ayında Rus Enerji Bakanı Aleksander Novak Rus Parlamentosu'na Batı şirketlerinden ekipman teslim edilmesine ilişkin sorunlara rağmen iş devam ediyor dedi. Novak, şirket suçunda eşiyle ilgili herhangi bir ilave bilgi vermeden başka ekipman satın almak için çalışıyoruz dedi. Projenin henüz iptal edilmesine rağmen, elektrik tesisinin inşası için zaman çizelgesi yaptırımlardan dolayı geri çekildi.