Çarşamba, 28 Kasım 2018 09:49

İran Yaptırım Feragatlerinin Gerçek Etkisi

İran Yaptırım Feragatlerinin Gerçek Etkisi zebhukuk

ABD’nin İran’a karşı yaptırımlar yürürlüğe girdiği günlerde Brent ham petrolün varil fiyatı 72.68 $ 'dır. Bugün, üç hafta sonra Brent, varil başına 59.59 ABD dolarına düştü ve Başkan Trump, düşük petrol fiyatlarından dolayı kendisini tebrik ediyor. 100 ABD dolarına kadar ateş etmek yerine, petrol fiyatları düşüyor ve ABD'nin 8 büyük İranlı petrol alıcılarına verilen feragatnameleri bunun başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Ama feragatlerin etkisi ne kadar sürer?

Bloomberg geçtiğimiz hafta, feragat eden yedi ithalatçının İran'dan ithal edilmesine ne kadar izin verildiğini açıkladı ve rakamlar bu yedi ülkenin gelecek yıl feragat edene kadar bir milyon bp uzun İran ham petrolü satın almaya devam edebileceğini gösteriyor. Ancak, burada anahtar kelime olabilir dir.

Örneğin, Japonya'yı ele alalım. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçılarından ve İran'ın büyük bir müşterisinden biri, feragat etme şansını artırmak için yaptırımlardan önce ham petrol alımını durdurdu. Artık feragatnameye sahip olduğu için, Japon rafinerileri İran ham petrolünü satın almaya devam etmelerinden hala emin değiller. Bu da, eğer kullanmayacaklarsa bir feragat etmek için neden çalıştıklarıyla ilgili bir şaşkınlık yaratıyor. Ancak teorik olarak, bu rafinericiler, yaptırımlardan önce yaklaşık 165.000 bpd'den yaklaşık 100.000 bp kadar İran ham petrolü ithal edebilirler.

Güney Kore, ABD ile yakın bağlantıları nedeniyle başka bir isteksiz alıcı. Ülkeye, İran ham petrolünü altı aylık bir süre zarfında 200.000 bp'lik bir oranda ithal etmesine izin verecek bir feragat hakkı tanındı, ancak rafineriler henüz ithalatlarını sürdürmedi.

Hindistan ve Çin, sipariş verilerine göre İran ham petrolünü ithal ediyor. İkincisi, Çin, İran ham petrolünü 360.000 bpd seviyesinde almaya devam etmesine izin verilmişti, ancak aynı zamanda Çin'deki şirketlerin hisselerinin bulunduğu bölgelerden üretim haklarına da sahipti, bu yüzden bundan daha fazlasını elde ediyor olabilir.