Cuma, 04 Ağustos 2017 10:34

KRG, Kerkük Petrolünü İran'a Teslim Etmeyi Reddetti

KRG, Kerkük Petrolünü İran'a Teslim Etmeyi Reddetti ZEB HUKUK

Kürdistan Bölgesel Hükümeti (KRG), İran'a petrol sevkiyatını reddetti, çünkü Bağımsızlık, Bağdat'ın ihracat programıyla ilgili semiautonomous rejime danışmayı reddettiğini, Bloomberg'in yeni bir raporuna göre.

Hem Irak hükümeti hem de KRG, bölgenin fosil yakıt zenginlikleri üzerinde kontrolü elinde tutmayı zorlaştıran Kerkük'teki ayrı kuyulardan petrol pompalamaktadır. İslam Devleti saldırıları, Irak kuvvetlerinin bölgeyi 2014'te geri kaçmasına neden oldu. O zamandan beri, Kürt Peşmir Gücü, bölgeyi savundu.

Kerkük il meclisinin Ahmed el-Askari, Bloomberg'e telefonla Bağdat'tan gelen iletişim eksikliğinin İran'a yapılan ihracat konusunda anlaşmazlık yarattığını söyledi.

Kerkük valiliği e-postayla gönderilen bir bildiride, "Herhangi bir petrol anlaşması ya da ildeki çıktılar üzerine tartışmalar, Kerkük valiliğini ve il meclisini içermeksizin başarısız olacak" dedi.

Kürdistan, Irak'taki siyasi bağımsızlığı Eylül ayı sonlarında referandumda bulmayı planlıyor. Teklif, İran ve Türkiye'yi -büyük Kürt nüfuslarına sahip iki komşu ülkeyi- öfkelendirdi.

KRG parlamentosundan bir temsilci olan Dilshad Shaaban'a göre "yeni KKG sonunda Kerkük'ü kapsayacak" dedi.

Bağdat, KRG'nin Türkiye ile olan ilişkisini İran anlaşmasıyla bozmaya niyetli. Kerkük'ün petrolünü İran rafinerilerine yönlendirerek, daha az Kürt petrol Ceyhan limanına varacak.

Hafta sonu, İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, Irak ile İran'ın, İran üzerinden Kerkük'teki alanlardan petrol ihraç edecek bir ham petrol boru hattı fizibilite çalışması başlatma konusunda anlaşmaya vardığını söyledi.

"Kerkük'te daha fazla yasal sorunlar yaratmak için Bağdat ve Tahran, petrolün eyaletten İran'a taşınması için bir boru hattı üzerinde çalışmak için uzun zamandır uğraşıyorlar", ayrıca Shaaban'ın başkan yardımcısı da görev yapıyor dedi.