Perşembe, 23 Mart 2017 17:04

ABD Elçilikleri,Daha Zorlu Vize Taramaları İçin Nüfus Gruplarını Belirleme Kararı Aldı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'li diplomatik misyonları, "artan incelemeyi garanti eden nüfusu" saptamak için yönlendirdi ve Reuters tarafından görülen diplomatik kablolara göre bu gruplardaki vize başvurularına yönelik taramayı zorladı.

Ayrıca, İslam Devleti tarafından kontrol edilen topraklarda şimdiye kadar bulunmuş olan tüm başvuranlar için iki eski ABD yetkilisinin söz konusu taramanın geniş, emek yoğun bir genişlemesi olacağını söylediği "zorunlu bir sosyal medya kontrolü" emrini verdi. Eski yetkililerden biri, konsolosluk yetkilileri tarafından nadiren sosyal medya taraması yapıldığını söyledi.

Son iki hafta içinde Tillerson tarafından yayınlanan dört kablo ya da notta ABD hükümetinin Başkan Donald Trump'ın Birleşik Devletler'e giren yabancıların "aşırı muayene" dediği şeyi nasıl uyguladığını incelemesi büyük bir kampanya vaadinde bulunuyor. Kablolar ayrıca Beyaz Saray'ın vizyonunu yerine getirirken karşı karşıya olduğu idari ve lojistik engeller ortaya koyuyor.

Daha önce bildirilmemiş olan notlarda, altı Müslüman çoğunlukta olan ülkeden ve tüm mültecilerden ziyaretçileri geçici olarak kısıtlayan Trump'ın 6 Mart revize yürütme organının uygulanmasına ilişkin talimatların yanı sıra geliştirilmiş vize taramasını gerektiren eşzamanlı bir mutabakat sağlandı.

Kabloların yurtdışındaki ABD misyonlarına yayılması, ABD vize başvuranlarını incelemek için katı yeni yönergeler yayınladı ve daha sonra bazıları, Trump'un yönetici düzeninin ana ilkelerine meydan okuyan ABD mahkeme kararlarına yanıt olarak geri çekildi.

Reuters'in 17 Mart'ta yayınladığı son kablo, her bir diplomatik misyonda veya postada konsolosluk şeflerine, kolluk kuvvetleri ve istihbarat görevlilerinin çalışma gruplarını "post başvuranın kümelerini belirleyen kriterlerin bir listesi geliştirmeye çağırıyor. Nüfus artan incelemeyi garanti ediyor. "

17 Marttaki kabloya göre, belirlenen bu nüfus gruplarından birinde yer alan adaylar daha üst düzey güvenlik taraması için düşünülmelidir.

Kablolarla ilgili bilgiye göre, bu halk kitleleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterecekti, çünkü 17 Mart notu elçilikler arasında koordinasyon sağlanmadığı için.

Avukatlar ve göçmenlik avukatları, rehberliğin, vize başvuranlarının Birleşik Devletler için gerçek bir tehdit oluşturduğu için değil, vatandaşlık veya din temelinde profil oluşturmalarına neden olabileceğini söyledi.

Trump'ın seyahat yasağından etkilenebilecek birçok müşterisinin bulunduğu Seattle'da yaşayan bir göçmen avukatı Jay Gairson, "Çoğu mesajın dolandırıcılık ve güvenlik konularında baktıkları topluluklar var" dedi.

"Bu dilin etkili yaptığı şey, konsolosluk görevlerine yıllarca geliştirme ve gözden geçirme yaptıkları odaklanmış faktörlerden uzak durma izni vermek ve bunun yerine aramayı milliyet ve din gibi büyük faktörlere dayalı geniş gruplara genişletmek" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu sözcüsü Virginia Elliott, departmanın Trump "in cumhurbaşkanlığı muhtıra" nı koşullarına uygun olarak, düzenli bir biçimde ve ilgili mahkeme kararlarına uygun olarak uygulamaya çalışarak departmanın Güvenlik ve Amerikan halkının güvenliği. " dedi.